Connect with us

Teknoloji

YouTube’dan Çin’deki Soykırım Hakkında İlginç Karar!

Popüler video izleme sitesi YouTube, ilginç bir karara imza attı. Platform, Çin’in Sincan eyaletindeki insan hakları ihlallerini belgelemeye …

Tanınan görüntü izleme sitesi YouTube, enteresan bir karara imza attı. Platform, Çin’in Sincan eyaletindeki insan hakları ihlallerini belgelemeye çalışan bir örgütün kanalından görüntüleri sildi. Reuters‘in bildirdiği habere nazaran YouTube, kelam konusu kanalın tacizle uğraş siyasetini ihlal ettiğini belirtti. Bu kararın akabinde ihlal ettiği tespit edilen görüntüler kaldırıldı.

YouTube kanala ikaz yaptı

Atajurt Kazak İnsan Hakları, Google’a ilişkin görüntü platformunun kanallarını büsbütün devre dışı bıraktığını ve kümeye, insanların kayıp Sincan sakinleriyle ilgili olduklarını gösteren kimlik kartlarını sergiledikleri görüntüler için çok fazla ihlal aldığını söyledi. Görüntülerdeki bu ayrıntılar da YouTube‘un şahsî bilgilerin görüntülenmesine karşı kuralını çiğnedi. Kanal olaydan kısa mühlet sonra restore edildi.

YouTube, görüntülerdeki kimliklerin kesilmesine ya da gizlenmesini istediğini bildirdi. Lakin kanal yöneticisi, bu türlü bir aksiyonun güvenilirliklerini zedeleyeceği tasasıyla bunu yapmak istemediklerini söyledi. MIT Techcnology Rewiew‘a nazaran Atajurt, Sincan’daki Çin toplama kamplarında gözaltına alınan şahısların aile üyelerinden alınan sözleri de yayınladı.

Google bahisle ilgili yorum taleplerine karşılık vermedi. Lakin MIT Technology Rewiew‘a dünya çapında kıymetli insan hakları davalarını belgelemek için gösterilen sorumlu uğraşlarını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Uluslararası Af Örgütü‘nün 10 Haziran’da yayınladığı rapor, Çin hükümetinin Uygurlar ve Kazaklar da dahil olmak üzere Çin’in batısındaki Sincan eyaletindeki insanlara karşı azap de dahil olmak üzere devlet tarafından organize edilen zulüm uyguladığını ortaya koydu. Birleşmiş Milletler, Çin‘in itiraz ettiği bir argümana nazaran, Çin’deki toplama kamplarında en az 1 milyon Uygur’lunun tutulduğunu iddia ediyor.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.