Connect with us

Sakarya Haber

Yılın Yarısının Son Gününde Dolar Sakinliğini Koruyor

Haziran ayının ve yılın ilk yarısının son gününde yoğun bir veri akışı piyasaları bekliyor. Yurt içinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından …

Haziran ayının ve yılın birinci yarısının son gününde ağır bir data akışı piyasaları bekliyor. Yurt içinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak dış ticaret ve Hizmet Üretici Fiyatları Endeksi, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak borç stoku bilgileri öne çıkıyor.
Yurt dışında ise İngiltere büyüme, Almanya istihdam, ABD ADP özel dal istihdamı, bekleyen konut satışları bilgileri izlenecek.

Hafta başından bu yana 8,70 civarında hareketlerini sürdüren dolar/TL, data ajandasının ağır olduğu hafta ortasına sakin bir başlangıç yaptı. Dolar/TL, dün gün uzunluğu olduğu üzere bu sabah da 8,72-8,73 seviyesinde kıymetleniyor. Euro/TL ise 10,40’ın çabucak üzerinde el değiştiriyor.

ABD Doları kazanımlarını koruyor

Dolar Fed’in para siyaseti görünümü için kritik olarak görülen ABD istihdam verisi
öncesinde koronavirüs olaylarındaki artışın piyasada kaygıları artırmasıyla son dönemdeki
kazanımlarına tutundu.

Riske hassas ve emtia ihraç eden ülkelerin para üniteleri dünkü kayıplara öncülük etti.

Euro dolar karşısında 1.1902 düzeyinde, yen dolar karşısında 110.58’de seyretti. Dolar endeksi yüzde 0,2 artışla bir haftanın tepesini gördü. Endeks Fed’in 2023 sonuna kadar iki faiz artırımı öngördüğü toplantının akabinde yerleştiği bant içinde seyretti.

Riskten kaçınma, global koronavirüs olaylarındaki artış ve bu artışı denetim altına almak
için devreye alınan kısıtlayıcı tedbirlerden dayanak buldu.

GÜNÜN AJANDASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti TBMM Küme Toplantısı’nda konuşacak (12.00).

TÜİK, Mayıs ayına ait dış ticaret final sayılarını açıklayacak. Gümrük datalarıyla dış ticaret açığı Mayıs’ta 4,15 milyar dolar olarak açıklanmıştı (10.00).

TÜİK’in açıklayacağı öteki datalar Hizmet Üretici Fiyatları Endeksi ve katı yakıtlar olacak (10.00).

Hazine ve Maliye Bakanlığı, birinci çeyrek devri için brüt ve net dış borç stoku datalarını yayımlayacak (12.00). 2020 yılı son çeyreğinde brüt dış borç stoku 450,0 milyar dolar, net dış borç stoku 268,9 milyar dolar olmuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, TOBB Müşterek Kurul Toplantısı’na katılacak (15.00).

Avrupa’da günün birinci saatlerinde İngiltere final GSYH dataları, Almanya istihdam (09.00), Fransa tüketici ve üretici fiyatları (09.45) bilgileri takip edilecek.

ABD’de MBA mortgage dataları (14.00), ADP özel bölüm istihdamı (15.15), Chicago PMI (16.45), bekleyen konut satışları (17.00), DoE petrol stok dataları (17.30) takip edilecek.

15. ASEAN Savunma Bakanları Toplantısı görüntü konferans yoluyla 2 gün gerçekleştirilecek.Toplantı 2 gün sürecek.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir