Connect with us

Ekonomi

Yahya Ülker’den 3 start-up’a yatırım planı!

Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 2016’da mezun olan Yahya Ülker, üniversite eğitimini tamamlamasının akabinde, Londra merkezli Kantar …

Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 2016’da mezun olan Yahya Ülker, üniversite eğitimini tamamlamasının akabinde, Londra merkezli Kantar Ajansı’nda, İsviçre merkezli bisküvi üreticisi Kambly SA’da ve Credit Suisse’te bankacılık alanında mesleğine devam etti. Yıldız Holding’deki mesleğine 2018 yılında Holding’in inovasyon merkezi (şirketi) olan Northstar Şirketi’nde başlayan Ülker, misyonu müddetince üniversite ve sanayi işbirlikleriyle Holding’in geleceğe yatırımı olan inovasyon projelerinin hayata geçirilmesinde faal rol oynadı.

Yıldız Holding’in geleceğini yönetecek olmasının yanı sıra yeni jenerasyon teşebbüsler üreten ve destekleyen Yahya Ülker, 2019 yılında bu manada Yıldız Ventures Teşebbüs Ofisi’ni kurdu. Holding’in stratejisine bedel katacak kesimlerde kurum içi teşebbüsleri inkübe etmek ve girişimcilik ekosistemini desteklemek için çalışan gruplara liderlik eden Yahya Ülker’in Kerim Ülker isminde iki yaşında oğlu var. Doğal olarak benim için farklı bir tecrübe bu sohbet… Yahya Ülker, Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’e konuştu.

Yıldız Ventures ’dan biraz bahseder misiniz?

Bu soruya karşılık verirken, öncelikle içinde bulunduğumuz teşebbüs ekosistemini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Dijitalde başlamış lakin tesirleri dijital dünyanın çok ötesine geçmiş büyük bir dönüşümle karşı karşıyayız. Bu dönüşüm sırf yesyeni iş alanlarının doğuşuyla ya da daha evvel mevcut olmayan gereksinimlerin süratle tüm dünyaya yayılan birer iş fikri olarak karşımıza çıkmasıyla sonlu değil. Tıpkı vakitte bugüne kadar iş olarak tanımladığımız her sürecin farklı halde de yapılabileceğine şahit oluyoruz ve bulduğumuz bu yeni yollar kısa müddette yeni standartlara dönüşüyor. Yeni jenerasyon teşebbüs kültürüne ait bu farkındalıkla Yıldız Ventures’ı 2019’da kurduk.

Yenilikçi ve potansiyeli olan iş fikirlerinin gelişimine istikamet vermeyi, yenilikçi yaklaşımları mevcut işlerimize adapte ederek operasyonlarımızı geliştirmeyi ve girişimcilik ekosistemini destekleyip, büyütmeyi ve tıpkı vakitte dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Bu çerçeve içinde, inkübasyon, finansal yatırım ve merkezi uzmanlık noktasında verdiğimiz stratejik ve operasyonel dayanak ana odak noktalarımızı oluşturmakta. İnkübasyon kapsamında bu doğrultuda, Ülker ve GODIVA üzere esaslı markalarımızla faaliyet gösterdiğimiz besin alanının yanı sıra ŞOK Marketler ve Bizim Toptan ile ülke çapında yaygın bir ağa sahip olduğumuz perakende kesimine ait teşebbüslere odaklanıyoruz. Finansal yatırım tarafında ise, her kesimden teşebbüse açık bir yapımız var.

EN AZ ÜÇ ERKEN EVRE START-UP’A DAHA YATIRIM PLANLIYORUZ

Yaptığınız yatırımlar, bu teşebbüslerin geldikleri noktalar hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye’nin birinci online üstün marketi istegelsin, 30 milyon dolarlık yatırımla Yıldız Ventures’ın şimdiye kadarki en büyük inkübasyon teşebbüsü oldu. Kısa müddette dalın değerli oyuncularından biri olan istegelsin, 7 binden fazla eser çeşidini müşterilerine, onların seçtiği vakit aralığında eksiksiz bir halde ulaştırıyor. Küresel iş ortağımız Chicago merkezli Sente Foundry ile birlikte yürüttüğümüz hızlandırma programımızla, erken basamak besin teşebbüslerine yatırım ve dayanak fırsatı sunuyoruz. 2020 yılındaki ikinci hızlandırma programımız sonucunda Arkim, Paragon Pure ve Nom şirketlerine yapılan toplam 150 bin dolarlık yatırımla, iki hızlandırma programında toplam 6 start-up’a 300 bin doların üzerinde yatırım yapıldı. Bu yıl besin alanında en az üç erken evre startup’a daha yatırım yapmayı planlıyoruz.

En büyük yatırımınızı istegelsin’e yaptığınızı söylediniz. Bu yatırım kararını nasıl aldınız?

Yıldız Ventures, kurulduktan kısa bir mühlet sonra Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin en büyük finansal yatırımcılarından biri haline geldi. Grup, eser, iş modeli, ticarileştirme stratejisi, maksat pazarlar üzere kriterlere nazaran teşebbüsleri değerlendirip yatırım kararı veriyoruz. Tüm bu ölçütlere nazaran yapılan değerlendirmenin sonucunda, muvaffakiyetle hayata geçirilen projeler ortasında, son devrin dikkat çeken teşebbüsü istegelsin de yer aldı. Türkiye’nin birinci online süpermarketi istegelsin, Yıldız Ventures’ın 30 milyon dolarlık yatırımıyla kesimde kısa müddette en kıymetli oyunculardan biri haline geldi.

Haberin devamı için tıklayın

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.