Connect with us

Güncel

‘Tosuncuk’ Mehmet Aydın’ın cebindeki vurgun listesi!

Çiftlik Bank vurgunuyla yaklaşık 511 milyon lirayla ortadan kaybolan Mehmet Aydın, Türk Konsolosluğu’na teslim olduğu Brezilya’dan evvelki …

Çiftlik Bank vurgunuyla yaklaşık 511 milyon lirayla ortadan kaybolan Mehmet Aydın, Türk Konsolosluğu’na teslim olduğu Brezilya’dan evvelki akşam saat 22.05’te Türkiye’ye getirildi. Uçakta kendisini getiren polisler tarafından İstanbul polisine teslim edilip kelepçelenen Mehmet Aydın’a İstanbul Havalimanı’ndaki isimli tabiplikte sıhhat denetimi yapıldı. Çiftlik Bank kurucusu Aydın, daha sonra sorgusunun yapılacağı Mali Cürümlerle Çaba Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Geceyi şubenin bodrum kattaki nezarethanesinde geçiren Aydın’ın resmi sorgusu başlamadı.

MÜLAKAT HAVALİMANINDA

Hürriyet’ten Aydemir Kadıoğlu ve Musa kesler’in haberine nazaran polisler, Mehmet Aydın’la İstanbul Havalimanı’ndaki Gaziosmanpaşa Adliyesi’nin ek binasında kısa bir mülakat yaptı. Mülakatta polislerin, “Neden teslim oldun?” sorusuna Aydın, “Çok zorlandım. Ailemle büyük meseleler yaşadım, ayrılma noktasına geldim. Ailemle sorun yaşadığım için teslim oldum“ dedi. Yurtdışında etrafında de zorluklar çıkarıldığını belirten Aydın, “Borçlarımı ödeyeceğim. Borcum kadar alacaklarım da var. Borcumun büyük kısmını ödedim. Mağduriyetleri gidereceğim” biçiminde konuştu. Aydın, Brezilya’dan yanında şirket evraklarını ve alacaklılar listesini de getirdiğini belirtti. Polisin bu dokümanlarla soruşturma sırasında ele geçen dokümanlar ortasında inceleme yaparak sorulara son halini vereceği belirtildi.

AVUKATLARI 10 DAKİKA GÖRÜŞTÜ

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 4 gün gözaltı mühleti verdiği Mehmet Aydın’ı 3 avukat savunacak. 3 avukat dün sabah saatlerinde Aydın’la görüşmek için Emniyet’e geldi. Avukatlar Aydın’la yaklaşık 10 dakika görüştü. Aydın’ın 3 avukatından biri olan Fatih Kuş, görüşme sonrası, yurtdışına kaçırılan paralarla Bitcoin alındığı argümanlarına, “Henüz yazılı tabiri alınmadı, ailesinin baskısı ile teslim olduğu argümanları yalan” dedi.

POLİSLER DOKÜMANLARI İNCELİYOR

Aydın’ın resmi sorgusunun başlamadığı, polislerin Aydın’ın yanında getirdiği şirket dokümanları ve alacaklılar listesini inceledikten sonra soruların hazırlanarak resmi sorguya geçileceği belirtildi.

3. DALGA SORULARI

Brezilya’da teslim olduktan sonra Türkiye’ye getirilen Çiftlik Bank kurucusu ‘Tosuncuk’ olarak bilinen Mehmet Aydın hakkında verilen 4 günlük gözaltı kararının ayrıntılarına ulaştık. Aydın, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının geçen ay savcılığa başvuran 128 mağdurun şikâyetine dair başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmış.

Mehmet Aydın hakkında İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden bir dava var. Çiftlikbank’ı sistemindeki öteki sanıklar da bu davada yargılanıyor. Toplam 48 sanığın olduğu davada tutuklu olan yok. Mehmet Aydın burada ‘bir numaralı’ sanık. Hakkında 75 bin yıla kadar mahpus isteniyor. Lakin bu süreçte yeni mağdurlar ortaya çıkıp şikâyetçi olduğu için de savcılığın yürüttüğü başka bir soruşturma süreci var. Savcılık şikâyetçi olanların mağdur olduklarına dair gösterdikleri kanıtları evvel uzmana gönderiyor. Şayet eksper incelemesinin akabinde mağdurlar savcılığa bildiriliyor ve savcılık soruşturma başlatıyor.

128 MAĞDUR ŞİKÂYET EDİNCE…

Bu kapsamdaki ‘2. Dalga’ mağdurların yer aldığı bir iddianame daha hazırlanmış ve mahkemedeki dava ile birleştirilmişti. ‘3. dalga’ olarak son soruşturmada toplam 128 yeni mağdur Mehmet Aydın’dan şikâyetçi oldu. Aydın’a işte bu 128 kişinin şikâyetine dair başlatılan soruşturma kapsamında gözaltı kararı verildi. Aksi halde Tosun hakkındaki davada mahkeme tarafından direkt tutuklanacaktı. Lakin artık 4 gün boyunca emniyette kalacak ve teknik ayrıntıları âlâ bilen mali şube polisleri tarafından detaylı olarak sorgulanacak. Bu polisler ortasında finans ve iktisat hususlarında eğitim almış, ‘Ponzi’ ve dijital dolandırıcılık üzerine özel kurslara katılmış olanlar da var.

Tosuncuk topladığı paralarla bakın ne yapmış

UÇAK BİLETİNİN PARASINI DA ÖDEYECEK

Brezilya’dan Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçağıyla İstanbul’a getirilen Mehmet Aydın için “Bileti de bedavaya getirdi” yorumları yapıldı. Bu mevzuyu da araştırdık. İlgili mevzuata nazaran Aydın o biletin parasını da ödeyecek. Hatta Aydın’ı getirmeye giden üç polisin bilet masrafı da kendisinden alınacak. Bilet paraları yargılama sonucu çıkacak kararda ‘yargılama gideri’ olarak Aydın’dan tahsil edilecek. Tosun’un getirilmesi sürecinde yapılmış öbür masraflar da varsa onlar da bu masraflara dahil edilecek. Mehmet Aydın’ın Sao Paulo’dan İstanbul’a geldiği biletin fiyatı yaklaşık 750 dolar…

EŞİ 2.5 AY MAHPUSTA KALMIŞTI

Mehmet Aydın, yapılan birinci mülakatta ailesiyle sorun yaşadığı için teslim olduğunu söylerken, eşi Sıla Aydın’ın soruşturma evresinde Bursa Karacabey 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde talimatla tabiri alınmıştı. Sıla Aydın yargılamanın yapıldığı Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen tabirinde, “Şirketin kuruluşunda ve ilerlemesinde hiçbir katkım olmamıştır. Bu şirketi yazılım şirketi olarak biliyordum. İnsanların para yatırdığı ve bir halde kar sağladığını biliyordum. Lakin mutlaka şirketin idaresinde değildim. Hisse sahibi de değilim. Bu şirketin nasıl işlediğini de bilmiyorum. Ben muhakkak yurtdışına para yahut takı üzere maddi pahası olabilecek bir şey götürmedim. Mayıs 2017 ve Ağustos 2017’de Arjantin ve Uruguay’da 15 gün olmak üzere iki kere bulundum. Eşim Mehmet Aydın ise Türkiye’ye dönmedi. Ayrıyeten bizim konut almak üzere biriktirdiğimiz para benim adıma bankadaydı. 2017 Ekim diye, hatırlamadığım tarihte eşim benim hesabıma bu birikmiş parayı gönderince önlem kondu. Şu anda parayı da kullanamamaktayım” demişti. ‘Suç işlemek maksadıyla kurulan örgüte üye olma’ ve ‘malvarlığı bedellerini yurt dışına çıkarmak’ cürümlerinden 17 yıla kadar mahpus istemiyle yargılanan Sıla Aydın, soruşturma etabında yaklaşık 2.5 ay cezaevinde kalmış, akabinde tahliye olmuştu.

Hürriyet

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.