Connect with us

Güncel

Tosuncuk Mehmet Aydın Türkiye’ye getirildi!

Kamuoyunda ‘Çiftlik Bank’ isimli sistemin kurucusu olarak bilinen ve hakkında ‘suç işlemek amaçlıyla örgüt kurmak’, ‘dolandırıcılık’ üzere …

Kamuoyunda ‘Çiftlik Bank’ isimli sistemin kurucusu olarak bilinen ve hakkında ‘suç işlemek amaçlıyla örgüt kurmak’, ‘dolandırıcılık’ üzere çeşitli hatalardan 75 bin 260 yıla kadar mahpus cezası istemiyle hakkında dava açılan ve ‘kırmızı bülten’le aranan Mehmet Aydın’ı taşıyan uçak, İstanbul Havalimanı’na indi.

‘Tosuncuk’ lakabıyla tanınan ve Türkiye’nin talebi üzerine Brezilya tarafından hudut dışı edilen Mehmet Aydın, Brezilya’nın Sao Paulo kentindeki Guarulhos Milletlerarası Havalimanı’ndan Türkiye saati ile 09.40’ta havalanan THY’nin TK16 sefer sayılı uçağıyla saat 22.30’da İstanbul Havalimanı’na getirildi.

Burada Mali Kabahatlerle Gayret Şube Müdürlüğü takımlarınca gözaltına alınan Aydın, sıhhat denetiminden geçirildi.

Aydın, Gaziosmanpaşa Adliyesi’nin ek hizmet binası olarak faaliyet yürüten İstanbul Havalimanı Adliyesi’nde savcıya söz verecek olan Aydın, buradaki süreçlerin akabinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülecek.

Hakkında 4 gün gözaltı mühleti verilen Aydın, emniyetteki sürecin tamamlanmasından sonra İstanbul Anadolu Adliyesine sevk edilecek.

1 Temmuz’da teslim olmuştu

Sao Paulo’daki Türk Konsolosluğuna teslim olan, ‘Çiftlik Bank’ olarak bilinen sistemin kurucusu ve 2 yıldan fazla müddettir firari olan Mehmet Aydın, 3 bin 762 kişinin mağdur olduğu davada 22 bin 580 yıldan 75 bin 260 yıla kadar mahpusla yargılanıyor.

Mehmet Aydın hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ile Bursa ve Geyve cumhuriyet başsavcılıklarında devam eden soruşturma ve kovuşturma evrakları bulunuyor. Aydın hakkında birinci Kırmızı Bülten 19 Mart 2018’de yakalama kararına istinaden çıkarılmıştı.

Adalet Bakanlığınca bugüne kadar Mehmet Aydın’ın görüldüğü sav edilen her ülkeyle isimli iş birliği çerçevesinde temasa geçilirken, Uruguay, Brezilya, Panama, Honduras, Kanada ve Ukrayna isimli makamlarıyla yazışmalar yapıldı.

Firari Aydın’ın Brezilya’da olduğu istikametindeki duyum üzerine 2018 yılı haziran ayında Brezilya’dan iadesi istendi. Yargı kararlarını içeren Adalet Bakanlığının iade talebi son olarak Şubat 2021’de bir defa daha Brezilya’ya hatırlatılarak iade talebi yinelendi.

Hakkındaki yakalama kararları

Aydın hakkında İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı. Aydın, ‘Bilişim Sistemleri ve Banka yahut Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması’ hatasından İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesinin 7 Nisan 2021, ‘Tehdit’ kabahatinden Bursa 19. Asliye Ceza Mahkemesinin 8 Şubat 2021, ‘Bankacılık Kanunu’na Muhalefet’ kabahatinden İstanbul Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesinin 6 Haziran 2018, ‘Tacir yahut Şirket Yöneticileri ile Kooperatif Yöneticilerinin Dolandırıcılığı’, ‘Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Kıymetlerini Aklama’, ‘Bilişim Sistemleri, Banka yahut Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık’, ‘Suç İşlemek Hedefiyle Örgüt Kurma’ hataları kapsamında Geyve Sulh Ceza Hakimliğinin 19 Mart 2018 tarihli yakalama kararlarına istinaden Kırmızı Bültenle memleketler arası düzeyde aranıyordu.

KIRMIZI BÜLTENLE ARANIYORDU…

1991 Bursa doğumlu Çiftlik Bank’ın kurucusunun beraberinde milyonlarca doları yurt dışına götürüldüğü sav ediliyor. Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın Interpol’ün “Most Wanted” yani “en çok aranan” listesine girmişti. Interpol’ün sayfasında yer alan bilgilere nazaran, Mehmet Aydın, elektronik ortamda ödeme sistemleri aracılığıyla hırsızlık yapma, kooperatif kurarak insanları aldatma, hatasını finans etmek için tertip kurmak, taahhüt vererek toplanan varlıkları aklamak ve vergi yasanın ihlali suçlamasıyla aranıyordu.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.