Connect with us

Güncel

Tokyo Paralimpik oyunlarında birinci atın madalya

Abdullah Öztürk, 2016 Rio’daki unvanını korudu ve üst üste ikinci sefer paralimpik altın madalyası kazanarak da ismini tarihe yazdırdı. Bu …

Abdullah Öztürk, 2016 Rio’daki unvanını korudu ve üst üste ikinci sefer paralimpik altın madalyası kazanarak da ismini tarihe yazdırdı. Bu başarıyı paralimpik oyunlarda daha evvel halterde Nazmiye Muratlı 2012 ve 2016’da yakalamıştı.

Kadrolarda da Sınıf 4-5’te bronz madalyası olan Öztürk, paralimpik oyunlarda madalya sayısını 3’e çıkarmış oldu.

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda da Türkiye’nin birinci altın madalyasını da Abdullah Öztürk elde etti.

Tokyo’da Büyükşehir Spor Salonu’nda gerçekleşen masa tenisi karşılaşmalarında Abdullah Öztürk, finalde 2012 Londra’da Sınıf 3’te altın madalya kazanan ve Sınıf 4’te dünya şampiyonluğu da bulunan Güney Koreli Kim’le karşılaştı.

2016 Rio’da altın madalya alan, tıpkı vakitte dünya ve Avrupa şampiyonu unvanı bulunan Abdullah Öztürk, birinci sette 9-5 geriye düşmesine karşın skoru 9-9’da istikrara getirdi. Sonraki iki sayıyı alan Kim, seti 11-9 kazanarak maçta 1-0 öne geçti.

İkinci sette çok uygun bir oyun ortaya koyan Abdullah, rahat geçen seti 11-6 alarak durumu 1-1 yaptı. Karşılıklı sayılarla başlayan üçüncü sette ulusal atlet, 5-5’ten sonra oyuna tartısını koydu. Üst üste aldığı sayılarla farkı açtı ve seti 11-7 kazanarak maçta 2-1’lik üstünlük kurdu.

Altın madalya için dördüncü sete çıkan Abdullah Öztürk, bu sete de yeterli başladı. Setin ortasında 6-3’lük üstünlük kuran Abdullah karşısında toparlanan Kim, 8-7 öne geçti. Sette 11-10 öne geçen ve altın madalya için servis kullanan Abdullah, sayıyı almayı başardı ve seti 12-10 maçı da 3-1 kazanarak şampiyon oldu.

Müsabakadan sonra büyük bir sevinç yaşayan Abdullah Öztürk, sırtına aldığı Türk bayrağıyla altın madalyanın gururunu yaşadı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da Abdullah’ı yalnız bırakmadı ve karşılaşmayı salonda izledi. Abdullah Öztürk de altın madalya sevincini birinci olarak Bakan Kasapoğlu’na sarılarak yaşadı.

Abdullah Öztürk, müsabakadan sonra TRT Spor’a açıklamalarda bulunarak, şunları kaydetti:

“Şampiyon olmak istiyordum. Hocalarımızla çok güzel kamplar geçirdik. Çok büyük fedakarlıklar yaptık. Emeğimizin karşılığını altın madalyayla aldım. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda İstiklal Marşı’mızı aziz şehitlerimiz içim okutacağım. Ay-yıldız bayrağımız Tokyo’da havalanıyor. Destekleyen herkesten Allah razı olsun. Sayın Bakanım maçımı izlemeye geldi, çok teşekkür ediyorum. Çok memnunum.”
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir