Connect with us

Ekonomi

The Financial Times’dan tahlil: İktisattaki gerileme, Erdoğan’a dayanağı tüm vakitlerin en düşüğüne çekti

İkizdere’de yaşayanların Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik reaksiyonlarının aktarıldığı haberde “Ekonomideki gerileme, Erdoğan’a …

İkizdere’de yaşayanların Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik reaksiyonlarının aktarıldığı haberde “Ekonomideki gerileme, Erdoğan’a takviyesi tüm vakitlerin en düşüğüne çekti” sözleri yer aldı.

The Financial Times muhabiri Ayla Jean Yackley, Rize İkizdere’ye giderek İşkencedere Vadisi’nde, Cengiz İnşaat tarafından yapılması planlanan taş ocağına reaksiyon gösteren halka konuştu.

Haber için konuşan İkram Bas, “Erdoğan muhtemelen, burada hepimizin oylarını aldığı için yaptığı her projeyi destekleyeceğimizi düşüdü ancak artık ona oy vermeyeceğim. Köyümüzden kimse bu projelerde çalışmıyor. Gelirimizi sağladığımız vadiden bizi yoksun ediyorlar” dedi.

İkizdere protestolarından “nadir eylem” olarak bahsedilen haber şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı’nın güçlü olduğu bölgedeki bu az protesto, iktisat idaresine yönelik geniş hoşnutsuzluğun sembolü”

Haberde, Türkiye’de enflasyonun son dört yıldır iki haneli sayılarda kaldığı ve işsizliğin yüzde 14 civarında olduğu vurgulandı.

“Erdoğan ekonomik umutlarını büyük inşaat harcamalarına odakladı” denilen haberde 15 milyar dolarlık Kanal İstanbul projesi hatırlatıldı.

Haber için değerlendirmede bulunan Türkiye Raporu Yöneticisi Can Selçuki, “Hane halkı iktisadı güç durumdayken ve beşerler geçim ve mutfak masraflarını sıkıntı ederken hükûmetin mega projelerin bedelini halka açıklaması zor” dedi.

Haberde, Türkiye’de son vakitlerde yapılan anketlerin “AKP’ye son vakitlerin en düşük desteğini” gösterdiği belirtildi.

“Erdoğan Türkiye siyasetine 20 yıldır hükmediyor” denilen haber, şöyle devam etti: “Ancak son yıllardaki dramatik gücünü sağlamlaştırma çalışmaları; siyasi istikrarsızlık, ticaret partneri olan Batı’yla ortasını bozan agresif dış siyaset ve yabancı yatırımcıları uzaklaştıran iktisat siyasetleriyle birlikte ülke iktisadı etkilendi”

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.