Connect with us

Ekonomi

Tammuz ayı memur ve emekli artırım oranı ne kadar olacak?

Emekli temmuz artırımı için kıymetli gün yarın. 13 milyonu aşkın emekli ve memurun yeni artırımlı maaşlarını belirleyecek olan birinci 6 …

Emekli temmuz artırımı için kıymetli gün yarın. 13 milyonu aşkın emekli ve memurun yeni artırımlı maaşlarını belirleyecek olan birinci 6 aylık enflasyon yarın TÜİK tarafından açıklanacak. Emekli artırımı ve memur artırımı ile birlikte konutta bakım aylığı, engelli maaşı, yaşlı aylığı ve işsizlik maaşı üzere gelirler de artacak. Bu süreçte; vatandaşlar ’emekli maaşları ne kadar olacak?’ ’emekli ve memur maaş artırım oranı ne kadar olacak’ sorularının karşılıklarını internet üzerinden araştırıyor. Biz de haberimizde SSK emeklisi, memur emeklisi, esnaf emeklisi memur ve başka kısımların alacağı artırımları ve maaşları derledik. İşte emekli artırımı ve memur artırımı ile ilgili ayrıntılar;

2021’nin birinci 6 aylık devrinde gerçekleşen enflasyon oranı, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin artırım oranını belirleyecek. 6 aylık enflasyon oranına nazaran memurların ve memur emeklilerinin ise yüzde 3’lük toplu mukavele artışına eklenecek enflasyon farkını gösterecek.

ARTIRIM ORANI YÜZDE 7.67

Geçtiğimiz ay başında açıklanan 5 aylık enflasyon oranı yüzde 6.39 çıkmıştı. Buna nazaran Haziran enflasyonu sıfır bile çıksa memur ve emekliler için yüzde 6.39 oranındaki artırım mutlaklaşmış oldu. Bu sayıya nazaran memurların ve memur emeklilerinin enflasyon farkı alacakları da katılaştı.
Artık gözler Haziran enflasyonuna çevrildi. Merkez Bankası’nın Piyasa İştirakçileri Anketi’ndeki enflasyon varsayımı ise artırım oranının yüzde 7.67 olabileceğini ortaya koydu.

Böylelikle SSK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz’da yüzde 7.67 artırım alırken memur ve memur emeklilerinin artırımı yüzde 3+4.67 biçiminde uygulanacak. Buradaki yüzde 3 toplu mukavele artırımı 4.67 ise enflasyon farkı olarak ödenecek.

KIDEM TAZMİNATI 8 BİN 224 LİRA OLACAK

Temmuz ayı ile birlikte maaşların yanında kıdem tazminatı tavanı da yükseleceğinden çalışanların alacağı tazminat ölçüleri da artmış olacak. Böylelikle 13 milyon emekli, 3.5 milyon memur ve milyonlarca toplumsal yardım alan vatandaşla birlikte 30 milyona yakın çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı tavanında da artış olacak. Şu anda 7.639 lira olan tavan 8.224 liraya kadar çıkabilecek.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.