Connect with us

Güncel

Taliban: Türk halkı ve devleti bizim dostumuzdur

Taliban Sözcüsü ve Kültür Komitesi Lideri Zabihullah Mücahid, Kabil’deki Hamid Karzai Memleketler arası Havalimanı’nda 26 Ağustos’ta IŞİD …

Taliban Sözcüsü ve Kültür Komitesi Lideri Zabihullah Mücahid, Kabil’deki Hamid Karzai Memleketler arası Havalimanı’nda 26 Ağustos’ta IŞİD/Horosan tarafından düzenlenen bombalı taarruzun akabinde ABD askerlerinin panik halinde sivilleri silahla vurarak öldürdüğü raporunu aldıklarını söyledi.

Mücahid, Anadolu Ajansı (AA) muhabirine yaptığı açıklamada, ellerindeki bilgiye nazaran, Kabil havaalanındaki taarruzda en az 90 kişinin öldüğünü, 148 kişinin yaralandığını belirtti.

ABD güçlerinin terör aksiyonu sırasında etrafa ateş açtığı istikametindeki savların sorulması üzerine Mücahid, “Bizim aldığımız rapora nazaran, Kabil Havalimanında akın olduktan sonra Amerikan askerleri panik halinde kalabalığın üzerine ateş açıyor. Orada beşerler çoktu. Böylelikle ortalarında bayan ve çocukların bulunduğu siviller hayatını kaybetti” dedi.

Yabancı güçlerin ülkeden tümüyle çekilmesinin ve yeni hükümetin kurulmasının akabinde hiçbir örgütün savaşmak için mazereti kalmayacağını savunan Mücahid, Afganistan’da DEAŞ çatısı altında faaliyet gösterenlerin Irak yada Suriye’den gelmediğini, ülkede olanların DEAŞ zihniyetini taşıyan birtakım Afganlardan oluştuğunu kaydetti.

Mücahid, Taliban mensuplarının, güvenliği sağlamada başarılı olduğunu ve IŞİD tipi yapıların önünü alabileceğini lisana getirdi.

Yaklaşık 20 yıllık bir savaşı geride bıraktıklarını, kesin ve net istihbarat bilgileri toplayabilecek durumda olduklarını söz eden Mücahid, örgütlerle gayrette rastgele bir ülkenin yardımına gereksinim duymadıklarını vurguladı.

‘Türkiye’nin (Afganistan’a) yardımlarının sürmesini istiyoruz’

Türkiye ile çok düzgün alakalar içerisinde bulunmak istediklerini bildiren Mücahid, “Türk halkı ve devleti bizim dostumuzdur. Bizim bu dostluğumuzun devam etmesi için birçok neden bulunuyor” dedi.

Mücahid, Kabil havalimanının güvenliğinin sağlanması için Taliban’ın özel kuvvetlerinin olduğunu, tüm Afganistan ve başşehir Kabil’in güvenliği sağlanırken havalimanının güvenliğinin sağlamasının da güç olmayacağını belirtti.

Taliban Sözcüsü, Kabil’deki Hamid Karzai Milletlerarası Havalimanı’nın lojistik ve teknik muhtaçlıkları konusunda, “Türkiye ile konuşmamız olduysa da kendilerine güvenlik sorunu olmayacağı konusunda teminat verdik, havalimanını büsbütün ele aldıktan sonra gereksinimleri çıkartırız. Gerekirse bu muhtaçlıkları Türkiye yahut diğer bir ülkeden isteriz” dedi.

Türkiye’nin Afganistan’a dayanağını sürdürmesini isteyen Mücahid, “Türkiye ile iktisat alanında da alakalar kurmak istiyoruz. Evvelden olduğu üzere eğitim alanında da Türkiye’nin dayanağına muhtaçlığımız bulunuyor. Bu hususta yardımlarının sürmesini istiyoruz. Türk halkı ve devletinden dostluk ilişlerini devam ettirmesini istiyoruz. Zira Afgan halkıyla Türk halkı ortasında derin tarihi alakalar bulunuyor” diye konuştu.

‘Yurt dışında bloke edilen paraların iadesi istenecek’

Yeni hükümet kurulduktan sonra mali sıkıntıların da yavaştan çözüleceğini, zati bu sıkıntıların kısa vadeli olduğunu aktaran Mücahid, “Afganistan’ın gümrükler ve farklı kaynaklardan oluşan kendi geliri var esasen. Ayrıyeten yurt dışında (ABD ve İsviçre’de) bloke edilen Afganistan’a ilişkin paraların da hükümet kurulduktan sonra iadesini isteyeceğiz” dedi.

Dünya Bankası yahut farklı memleketler arası kaynakların Afganistan’a olan yardımlarını sürdürmesini istediklerini bildiren Mücahid, yeni savaştan çıkan Afgan halkının her alanda bilhassa insani yardım ve tıbbi alanda onların takviyesine gereksinimi olduğunu söyledi.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.