Connect with us

Ekonomi

SPK’dan ADEL payındaki 3 isme süreç yasağı

Sermaye Piyasası Heyeti (SPK), Adel Kalemcilik Ticaret ve Sanayi (#ADEL) hisse piyasasında gerçekleştirilen süreçlerle ilgili yürütülen …

Sermaye Piyasası Heyeti (SPK), Adel Kalemcilik Ticaret ve Sanayi (#ADEL) hisse piyasasında gerçekleştirilen süreçlerle ilgili yürütülen incelemeyi tamamladı.

SPK bülteninde yer alan bilgilere nazaran, ADEL paylarında gerçekleştirilen süreçlerde 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107/1 unsurunda sayılan fiilin işlendiğine dair makul kuşku bulunması nedeniyle, Can Bitlisli, Barış Seyhan ve Gamze Seyhan isimli şahıslar hakkında 5 Temmuz 2021 tarihinden başlamak üzere borsalarda 6 ay mühletle süreksiz süreç yasağı uygulanmasına karar verildi.

Sermaye Piyasası Kanunu 107/1

6362 sayılı SPKn’nun 107/1 unsurunda, süreç bazlı piyasa dolandırıcılığı hatasının maddi ögesi “sermaye piyasası araçlarının alım ve satımını yapmak, buyruk vermek, buyruk iptal etmek, buyruk değiştirmek yahut hesap hareketleri gerçekleştirmek” olarak belirtilmiştir. Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarının sağlıklı biçimde oluşmasına mani olan rastgele bir alım ve/veya satım süreci gerçekleştirilmesi, buyruk verilmesi, verilen buyrukların iptali, değiştirilmesi yahut hesap hareketleri gerçekleştirilmesi piyasa kuralları içerisinde ‘yanlış yahut aldatıcı izlenim uyandırıcı’ olarak nitelendirilebilir. Kelam konusu süreçlerin ‘uygun’ olması, yani sermaye piyasası araçlarının fiyatlarında, fiyat değişimlerinde, arz ve taleplerinde yanlış yahut aldatıcı izlenim uyandırabilecek nitelikte olması gerekir. Alım ve satım sürecinin yapay yahut hileli olması maddi ögenin varlığını etkilemektedir.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.