Connect with us

Ekonomi

Siber atak nedeniyle yüzlerce mağazasını kapattı!

Yüzlerce süpermarketi bulunan İsveç merkezli Coop firması bunun üzerine taarruzun dolaylı olarak kendilerini etkilediğini belirterek yüzlerce …

Yüzlerce süpermarketi bulunan İsveç merkezli Coop firması bunun üzerine taarruzun dolaylı olarak kendilerini etkilediğini belirterek yüzlerce marketin kapatıldığını belirtti.

ABD şirketlerinin geniş kapsamlı siber hücuma uğradığı bildirildi. Siber güvenlik firması Huntress Labs, yaklaşık 200 ABD şirketinin büyük fidye yazılım saldırısına uğradığını açıkladı. Firma, taarruzun Florida merkezli bilişim firması Kaseya’yı amaç aldığını belirterek, siber saldırıyı Rusya ilişkili REvil fidye yazılım çetesinin gerçekleştirmiş olabileceği iddiasında bulundu.

Kaseya da yaptığı açıklamada, “olası bir saldırının” araştırıldığını tabir ederek, VSA yazılımı kullanan müşterilere, sunucularını çabucak kapatması için davette bulundu. Açıklamada, kurumsal sunucuları, masaüstü bilgisayarları ve ağ aygıtlarını çalıştıran uygulamalardan birinin taarruzda ele geçirilmiş olabileceği bildirildi. Kaseya, “az sayıda” şirketin siber ataktan etkilendiğini belirtirken, Huntress Labs atağa uğrayan firma sayısının 200’den fazla olduğunu kaydetti.

ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Ajansı (CISA) da saldırıyı incelenmek üzere harekete geçtiğini duyurdu.

İSVEÇLİ HARİKA MARKET ZİNCİRİ YÜZLERCE MARKETİ KAPATTI

İsveçli büyük muhteşem market zinciri dün yaptığı açıklamada Kaseya’nın uğradığı fidye yazılım saldırısının dolaylı olarak kendilerini etkilediğini belirterek yüzlerce marketin kapatıldığını belirtti.

ABD’de faaliyet gösteren Kaseya bilişim firması, 2 Temmuz’da yaptıkları açıklamayla sofistike bir fidye yazılım saldırısı altında olduklarını ve FBI ile çalıştıklarını tabir ederek binlerce müşterisinden firmaya ilişkin VSA ve SaaS sunucularını kapatmalarını istedi.

Yüzlerce süpermarketi bulunan İsveç merkezli Coop firması ise dün yaptıkları açıklamada, Kaseya’ya yapılan siber ataktan dolaylı olarak ödeme sistemlerinin etkilendiğini ve süpermarketlerin kapalı kalacağını duyurdu.

İsveçli Coop firması açıklamasında “Coop, mağazalardaki müellif kasalarımızı etkileyen büyük BT kesintilerinden etkilendi. Bu, Amerikan yazılım şirketi Kaseya’yı hedefleyen daha büyük bir global olayın kesimi. Öbür birçok İsveçli ve memleketler arası şirket birebir olaydan etkilendi” tabirlerine yer verdi.

ABD’li Kaseya ise resmi açıklamasında FBI ve CISA ile birlikte çalıştıklarını belirterek, “Müşterilerimizin sırf çok küçük bir yüzdesi etkilendi ve şu anda 40’tan az olduğu iddia ediliyor” dedi.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.