Connect with us

Güncel

Sezgin Baran Korkmaz Ne Zaman İade Edilecek

Hakkında kara para aklama soruşturması yürütülen firari Sezgin Baran Korkmaz’ın Avukatı Volkan Dülger, Korkmaz’ın Avrupa’da farklı ülkelerde iş …

Hakkında kara para aklama soruşturması yürütülen firari Sezgin Baran Korkmaz’ın Avukatı Volkan Dülger, Korkmaz’ın Avrupa’da farklı ülkelerde iş görüşmeleri için bulunduğunu ve ABD’li yetkililerin bir müddettir takipte olduğunun anlaşıldığını söyledi. Dülger, müvekkilinin otele giriş ve kayıt yaptırdıktan sonra bu bilginin memleketler arası sisteme düşmesiyle ABD’li yetkililer tarafından Viyana polisine bildirimde bulunulduğu ve tutuklamanın gerçekleştiğini söyledi.

Korkmaz’ın Viyana Mahkemesi’ndeki belgesinde sırf ABD Utah Mahkemesi’nin gönderdiği özet bir metnin olduğunu ve içeriğinde hakkındaki kara para aklama argümanlarının bulunduğunu belirten Dülger, Türkiye’den de sırf kırmızı bültenle arandığına ait kararın olduğunu anlattı. Türkiye’deki suçlamalarla ilgili de birkaç gün içinde özet bilgi metni gönderilmesini beklediklerini söyleyen Dülger, Korkmaz hakkındaki argümanların tamamının Kingston şirketiyle ilgili “kara para aklama” tezlerinden oluştuğunu, ABD’li savcıların mutabakata ikna etmek için ağır suçlamalarda bulunduğunu belirtti.

Avukat Dülger, argümanlarla ilgili savunmalarını en kısa müddette hazırlayacaklarını, müvekkilinin hatasız olduğunu ve hakkındaki savları kabul etmediğini söyledi.

“HANGİ ÜLKEYE İADE EDİLECEĞİNE KARAR VERİLECEK”

İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi’ne Türkiye’ye iade talebinde bulunduklarını söyleyen Dülger, milletlerarası yargılama yordamına nazaran Viyana Mahkemesi’nin her iki ülkeden gönderilecek dava evraklarını inceledikten sonra, müvekkiline savunma için müddet verileceğini, bu basamağın akabinde da hangi ülkeye iade edileceğine karar verilebileceğini tabir etti. Avukat Dülger, bu sürecin en az 40 gün süreceğini ve iade kararı verilmesinin bundan daha fazla bir vakti da alabileceğini belirtti.

TUTUKEVİNDE ÜÇ KİŞİLİK ODADA KALIYOR

Korkmaz’ın, Viyana’nın merkezinde, üç kişilik odaların yer aldığı, insani kuralları olan tutukevinde kaldığını söyleyen Avukat Dülger, pandemi kaideleri nedeniyle sadece yasal haklarını kullanmak hedefiyle görüşmelere müsaade verildiğini, Türkiye’de tartışılan mevzuların hiçbiri hakkında ise soru yöneltilmediğini belirtti. Dülger, Korkmaz’ın hakkındaki suçlamalar dışında konuşmama kararı aldığını da söz etti.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.