Rusya’dan Dolara Hamle Geldi, 5 Milyar Dolar Satıldı

Ulusal Varlık Fonu’nun yapısını değiştireceğini ve fondaki dolar varlığını sonlandıracağını açıklayan Rusya Maliye Bakanlığı, daha az yaptırım riski taşıyan para ünitelerine yöneliyor.

Bakanlığın açıklamasına nazaran mayıs ayında 4 milyar dolar yuana, 1 milyar dolar da euroya çevrildi. Ayrıyeten bir milyar doların üzerinde sterlin de yuan ve euro’ya geçirildi.

Ulusal Varlık Fonu’ndaki dolar hesabının büyüklüğü 39.8’den 34.8 milyar düzeyine indirildi. Yuan hesaplarının hacmi ise 110.6 milyardan 143.9 milyara yükselirken fonda yalnızca 7.5 milyar sterlin kaldı.

Ulusal Varlık Fonu’ndaki dolar stoğunun haziran ayı içinde tümüyle eritilebileceği belirtiliyor.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, St Petersburg İktisat Forumu’ndaki (SPIEF) açıklamalarında, “Merkez Bankası üzere biz de Ulusal Varlık Fonu’na dolar cinsinden pay yatırımını azaltma kararı aldık. Şu an fondaki pay yatırımlarının yüzde 35’inin dolar cinsinden, yüzde 35’inin de euro cinsinden olduğunu düşünürsek, dolar paylarından büsbütün çıkma kararı verdik” demişti.

Rusya’nın elindeki dolar rezervlerinin hissesini düşürmesi, hükümetin ortaya koyduğu yeni bir siyaset değil. ABD’nin çeşitli sebepler öne sürerek uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Rusya bir müddettir iktisadını doların tesirinden ‘arındırma’ siyaseti izliyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Rusya’dan Dolara Hamle Geldi, 5 Milyar Dolar Satıldı için yorumda bulun

    Rusya’dan Dolara Hamle Geldi, 5 Milyar Dolar Satıldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Rusya’dan Dolara Hamle Geldi, 5 Milyar Dolar Satıldı için ilk yorumu yapabilirsin.