Connect with us

Güncel

Rusya’da Gagarin anıtının çöpte bulunduğu kentin belediye lider yardımcısı yargılanacak

Uzaya çıkan birinci insan ve Rusların çok kıymet verdiği bir isim olan Yuri Gagarin’in tasvir edildiği anıt Nevelsk’te çöpte bulunmuştu. Olayın …

Uzaya çıkan birinci insan ve Rusların çok kıymet verdiği bir isim olan Yuri Gagarin’in tasvir edildiği anıt Nevelsk’te çöpte bulunmuştu. Olayın reaksiyon çekmesinin akabinde yapılan inceleme sonucunda anıtın Spetsstroy şirketinden çalışanlar tarafından, haziran ayında yazılı bir kontrat ve rastgele bir proje olmaksızın bir yetkilinin kelamlı talimatı doğrultusunda yerinden söküldüğü anlaşıldı.

Sahalin Bölge Savcılığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, bahisle ilgili Nevelsk Belediye Lider Yardımcısı hakkında keyfi hareket ettiği gerekçesiyle cezai dava başlatıldı. Dava sulh ceza mahkemesine gönderildi.

Anıt şu anda kent idare binasının bulunduğu yerde koruma ediliyor. Savcılık yetkililerin anıtın onarılmasına karar verdiğini aktardı.

Anıt Sahalin bölgesindeki küçük bir liman kasabası olan Nevelsk’teki bir ırmağın kıyısında, moloz ve çöp yığını ortasında bulunmuştu. 2007’de yerleşim ünitesinin girişine dikilen anıtın, yerine akaryakıt istasyonu yapılacağı için kaldırdığı belirtilmişti. Anıtın çöpte bulunması Rusya tarihine karşı yapılmış bir saygısızlık olarak değerlendirilmişti.

Bu yıl Gagarin’in insanlık için uzay çağını başlatmasının 60. yıldönümü. Gagarin, Rusya’da muvaffakiyetin sembolü, ulusal onur kaynağı ve kahraman olarak görülüyor. Hakikaten Gagarin’in uzaya çıktığı gün olan 12 Nisan 1961, Rusya’da her yıl Kozmonot Günü olarak kutlanıyor ve muvaffakiyetinin namına ülkenin dört bir yanında halk anıtlara çiçek bırakıyor.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir