Connect with us

Dünya

Rusya Kırım Çevresinde Tatbikat Yaprak Gözdağı Verdi

Rusya, Kırım’da 20 uçak ve helikopterin katıldığı, S-400 ve Pantsir-S hava savunma sistemlerinin de yer aldığı denetim tatbikatı gerçekleştirdi …

Rusya, Kırım’da 20 uçak ve helikopterin katıldığı, S-400 ve Pantsir-S hava savunma sistemlerinin de yer aldığı kontrol tatbikatı gerçekleştirdi.

Rus ordusuna bağlı Karadeniz Donanmasından yapılan açıklamaya nazaran, Su-24MP keşif uçağı, Su-27 ve Su-30 çok maksatlı avcı uçakları, Su-24M ön bombardıman uçakları, Mi-8 ve Ka-27 savaş helikopterlerinin yer aldığı kontrollerde, Güney Askeri Bölgesi ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı S-400 ve Pantsir hava savunma sistemleri birlikleri de hazır bulundu.

Tatbikatta hava savunma kuvvetlerinin hazır olup olmadığı denetim edildi.

Uçaklar düşük irtifalarda araziyi müdafaa misyonu, S-400 ve Pantsir-S sistemleri ise “gerçek ateşleme olmadan” denetim maksatlarına elektronik fırlatmalar gerçekleştirdi.

Karadeniz’de dün “Sea Breeze-2021” Ukrayna-ABD ortak askeri tatbikatı başlamıştı.

Tatbikata NATO üyesi 30’dan fazla ülke katılıyor. 10 Temmuz’a kadar devam edecek tatbikatta, 5 bin askerin yanı sıra 32 gemi, 40 hava aracı, 18 özel kuvvetlerden oluşan küme katılıyor. Kelam konusu tatbikat, 1997’den beri her yıl düzenleniyor.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.