Connect with us

Ekonomi

Rezervleri eriten iktidar stratejik şirketleri satıyor

İktisat eski bakanı Ufuk Söylemez, TEİAŞ özelleştirmesi kararını eleştirerek iktidarın istihdam yaratacak hiçbir siyaset geliştiremezken …

İktisat eski bakanı Ufuk Söylemez, TEİAŞ özelleştirmesi kararını eleştirerek iktidarın istihdam yaratacak hiçbir siyaset geliştiremezken, ülkenin stratejik şirketlerini haraç mezat sattığını söyledi.

Tüm iletim çizgilerinin sahibi ve operatörü olan TEİAŞ yüzde 100 doğal monopol. Kamu faydası gereği kâr etme hedefi olmayan TEİAŞ’ın özelleştirilmesi reaksiyon çekti.

Söylemez, “Özelleştirme, kârlı ve monopol niteliğindeki kurum ve kuruluşların haraç-mezat satışı değildir. Elektrik iletimi ve dağıtımı tam manasıyla bir kamu misyonu ve sorumluluğudur. TEİAŞ monopol pozisyonundadır ve kârlı bir işletmedir. Ayrıyeten Cumhuriyet’in yıllarca yaptığı güç iletim hatları-trafo merkezleri üzere milyarlarca liralık altyapıyı yapan ve işleten TEİAŞ bu pozisyonuyla tam manasıyla stratejik bir kuruluştur. İktidar iktisatta çok sıkıştı. Çıkış yolu bulacak bir vizyona da takımlara da sahip değil. O nedenle bir yandan beton iktisadına abanırken, öteki yandan elde avuçta ne var ne yok haraç mezat satıp savmaya çalışıyor ne yazık ki” dedi.

Söylemez, “Hukuk devletinden uzaklaşan otoriter bir tek adam rejimi nedeniyle, kalıcı direkt yabancı sermaye girişleri büsbütün durdu” tabirini kullandı.

PROGRAMLARI YOK

Vatandaş her geçen gün yoksullaşırken AKP’nin orta vadeli akılcı bir iktisat programı ortaya koyamadığını söyleyen Söylemez, “Özelleştirme, özel kesimin geliştiği ve rekabet edebildiği kesimlerde, ziyan eden kurumlar için yapılmalı. 448 milyar dolar dış borçlar ve net negatife dönüşen rezervler karşısında güzelce sıkışan iktidar, bu türlü akıl ve mantık dışı uygulamalardan medet umuyor” sözünü kullandı.

Kendi sitesinde ‘kritik faaliyet’ diyor

Özelleştirilmesine dair Cumhurbaşkanı kararı yayımlanan TEİAŞ’ın internet sitesinde şu tabir kullanılıyor: “Ülkemizde TEİAŞ tarafından yürütülen iletim faaliyeti, üretilen elektriğin tüketiciye dağıtımını sağlayan ve dağıtım şebekesine transferinden sorumlu kritik faaliyeti tabir etmektedir.” TEİAŞ’ın 2023 stratejik amacı olan “Ülkemizi bölgesinde milletlerarası bir elektrik gücü koridoru haline getirmek”, şirketin değerini ortaya koyuyor.

Hasret Ermiş Beyhan/Sözcü

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.