Connect with us

Ekonomi

Piyasalarda son durum!

Yurt içinde aylık fiyat gelişmeleri raporu ile Gerçek Efektif Kur Endeksi takip edilirken haftanın ikinci gününde, yurt dışında ise Almanya …

Yurt içinde aylık fiyat gelişmeleri raporu ile Gerçek Efektif Kur Endeksi takip edilirken haftanın ikinci gününde, yurt dışında ise Almanya fabrika siparişleri ve ZEW Endeksi ile ABD hizmet PMI bilgileri takip edilecek.

Döviz: Haftaya yaklaşık iki haftadır 8,65-8,75 bandında hareket eden dolar/TL bugün de, dün olduğu üzere 8,66-8,67 seviyesinde el değiştiriyor. Euro/TL için ise 10,30’un çabucak altındaki düzeyler de geçerliliğin koruyor.

Piyasalar: ABD borsaları dün Bağımsızlık Günü nedeniyle tatil olduğundan Asya borsaları güne ABD borsalarından taraf bulamadan başladı. Asya borsalarının birden fazla, Çin’in teknoloji bölümünü daha sıkı düzenlemelere tabi tutacağına yönelik telaşlara karşın Avustralya Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesinde hafif yükselişle açıldı. Çin lokomotif endeksi yüzde 0,3 geriledi. Japonya’nın Nikkei endeksi yüzde 0,5 artarken, Avustralya borsaları yüzde 0,2; Güney Kore Kospi 200 endeksi yüzde 0,5 yükseldi.

Petrol fiyatları, dünya genelinde petrol talebi toparlanırken OPEC+ toplantısının iptal edilmesinin akabinde arzın daralacağı beklentileriyle Brent ve hafif ham petrolün 2018’den beri en yüksek seviyeyi görmesinin akabinde kazanımlarını artırdı. Brent petrolün varil fiyatı dün yüzde 1,3 yükseldikten sonra bu sabah yüzde 0,5 artışla 77,6 dolara kadar tırmandı.

Altın fiyatları, dolardaki düşüşün akabinde son üç haftanın en yüksek düzeyini görürken yatırımcılar Fed’in yarın yayımlanacak tutunaklarını takip ediyor. Altının spot piyasadaki ons fiyatı 17 Haziran’dan beri en yüksek seviyeyi görerek yüzde 0,4 artışla 1.798 dolar.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.