Connect with us

Güncel

Pandemiden sonra kimse giymez dediler ancak ekip elbise yok satıyor!

Pandemide ağır yara alan perakende bölümü dünya çapında önemli bir dönüşüm sürecinde. On binlerce mağaza kapandı, birçok büyük marka iflas …

Pandemide ağır yara alan perakende bölümü dünya çapında önemli bir dönüşüm sürecinde. On binlerce mağaza kapandı, birçok büyük marka iflas bayrağını çekti. Orka Holding İdare Heyeti Lideri Süleyman Orakçıoğlu bu sürecin Türk markalar için tarihi bir fırsat olduğuna inanıyor. “Dünya devleri gitti. Onların bıraktığı boşluğu birileri dolduracak” diyen Orakçıoğlu, “Kurgumuzu yaparsak bu periyottan faydalanabiliriz” diyor. Yurtiçinde ise son devirde işlerin açıldığını anlatan Orakçıoğlu, “‘Herkes rahata alıştı, artık ekip elbise satılmaz’ diyorlardı lakin artık ekip elbise yok satıyor” diye konuşuyor. Damat Tween ve D’S Damat marakalarıyla tanınan Orka Holding’deki gelişmeleri Orakçıoğlu ile konuştuk.

Son 1.5 yıl perakende kesimi için değişik bir tecrübe oldu. Genel olarak dünyada nasıl değişimler yarattı bu periyot?

Çin’in dünyaya kısıtlamalar koyması, gidenlere 14 gün karantina uygulaması, hiçbir fuar, tertip yapmaması oradan yapılan alımları etkiliyor. Nakliyat fiyatları çok arttı. 3 bin dolar olan konteyner 13 bin dolara çıktı. Dünya artık stoksuz çalışıyor. Çin’in yapısı buna uygun değil. Çinli bir firmaya verilen sipariş en az 8-10 ay sonra teslim alınabiliyor. Münasebetiyle tüm kesimlerde Çin korkusu azalacak üzere görünüyor. Bizimse Türkiye olarak burada coğrafik avantajımız var. Merkezdeyiz. Avrupa pazarı istikametini bu tarafa çeviriyor.

Maliyetlerin artması fiyatları ne kadar artırdı?

Dolar bazında hammadde fiyatları yüzde 20-30 arttı. Dolardaki artışı da eklediğimizde bu oran yüzde 60’lara ulaşıyor. Olağan biz bu artışın değerli bir kısmını sineye çekiyoruz. En fazla yüzde 15 düzeyinde fiyatlara yansıtıyoruz. Doğal burada şunu kesinlikle söylemek lazım. Bu artışın nedeni dünyada fiyatlarının yükselmesi. Yani aslında biz bu enflasyonu ithal ediyoruz. Bizden kaynaklı bir artış kelam konusu değil.

TALEP BAŞIMIZI DÖNDÜRDÜ

Pekala satışlar nasıl?

Pandemide meskene kapandığımız periyotta bir çok kişi “Rahata alıştık, artık grup elbise satılmaz” diyordu. Artık grup elbiseyi yok satıyoruz. Zira beşerler güzel hissetmek istiyorlar. Ayrıyeten Türkiye’de yılda 600 bin kişi evleniyor. Lakin bu sayı geçen yıl 350 binde kaldı. Yani geçen yıldan erteleyenleri düşünürsek bu sene 1 milyona yakın kişi evlenecek. Bir de mezuniyet baloları var. Dün meskende otururken birden çok hızlanan tüketici talebi başımızı döndürdü.

DAHA PASAPORTTA “WELCOME” DİYORLAR

Yurtdışında yeni gelişmeler var mı? Bilhassa İspanya pazarlarında epeyce aktifsiniz sanırım.

Evet 15 yıldır oradayız. Ve İspanya’da artık Damat tanındı. Daha pasaporttan geçerken ‘Damat’ deyince ‘Welcome’ diyorlar. Yakın vakitte İspanya’da dünyanın en güzel çok katlı zincir mağazalarından El Tortes’in 6 şubesine birden girdik. Pandemi öncesi İspanya Ulusal Grubu’yla el sıkışmıştık. Ortaya pandemi girdi ancak önümüzdeki günlerde tekrar devam eder.

Bu sene ciro olarak da büyüyecek misiniz?

2021’i 2020’ye nazaran yüzde 50 daha üstte kapatmayı hedefliyoruz.

DAMAT DETOKSU YAPTIK

Bu süreçte yurtiçinde mağaza da kapattınız değil mi?

Yurtiçinde detoks yaptık. Perakendenin bir matematiği var. Bu matematikte kira ciro oranı en kıymetli faktör. Bu oran altından kalkılmayacak üzereyse devam etmenin bir manası yok. Burada kapatırsınız 300 metre ileride açarsınız. Biz de o denli yaptık. Mağaza sayımız birebir kaldı. Yıl sonuna kadar yurtiçinde 15, yurtdışında 10 yeni mağaza açacağız.

DUBAİ MALL’DAN DAVET ALDIK

Yurtdışında kaç ülke oldu toplam?

70’ten fazla ülkede mağazalarımız, toplam 82 ülkede de satışımız var. Yıl sonuna hakikat mağaza yatırımlarımız hızlanacak. Mevcut ülkelerde 1-2 mağaza daha açacağız. Ayrıyeten da Polonya, Bosna, Güney Afrika, Kenya üzere 9 yeni ülkeye giriyoruz. Artık Türk markaları dünyada tanınan olmaya başladı. Çok düzgün tanınan alışveriş merkezleri bize tekliflerle geliyorlar. Dubai Mall’a, Dubai Hills’e bu türlü girdik. Bir de bu ortada Kanada’da şirketimizi kurduk. Evvel biraz orayı test edip, sonra Kanada üzerinden Amerika pazarına gireceğiz. Amaçlarımız büyük.

ÖNÜMÜZDE TARİHİ FIRSAT VAR

Pandemi Türk firmalar için fırsatlar yaratır mı?

Bu periyotta koleksiyon yapan, günün ruhunu yakalayan, oyuna hazır olan ve kalite fiyat istikrarını tutturabilen firmalar iş yapmaya devam ediyor. Biz de iş yapıyoruz. Brioni’nin 7 yıl CEO’luğunu yapan idare heyeti üyemiz ‘bu süreçte İtalya’da kimse koleksiyon yapmadı’ dedi. Öbür taraftan pandemide İtalya’da 30 bin, İngiltere’de 10 bin mağaza kapandı. Dünya devleri gitti. Artık dünya piyasasında bunların bıraktığı bir boşluk var. Bu boşluğu elbette birileri dolduracak. Önümüzde tarihi bir fırsat var.

Biz bu mevzuda hazırlığımızı, kendi kurgumuzu yaparsak bu devirden faydalanabiliriz.

Şenay Büyükköşdere/Akşam

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.