Connect with us

Teknoloji

Nintendo, bir devrin efsane oyun firmasını satın aldı!

Nintendo, yaklaşık kırk yıl öncesine dayanan projelerdeki ortağı olan SRD Co.’yu satın aldı. Şirket ile en son Game Builder Garage isimli …

Nintendo, yaklaşık kırk yıl öncesine dayanan projelerdeki ortağı olan SRD Co.’yu satın aldı. Şirket ile en son Game Builder Garage isimli üretimde iş birliği kuran Nintendo, satın alım ile ilgili resmi sayıları paylaşmaktan kaçındı. Açıklamaya nazaran muahedenin, 1 Nisan’da tamamlanması bekleniyor.

SRD (Sistem Araştırma ve Geliştirme), Nintendo tarafından sunulan çeşitli oyunları geliştiren bir Nintendo ortağıdır. Kyoto ofisi, Nintendo Geliştirme Merkezi içinde olmasına karşın, şirket ile Nintendo ortasında rastgele bir sermaye münasebeti bulunmuyordu.

Nintendo, Mario ve Zelda’nın geliştiricisini aldı

Nintendo satın alım hakkında yaptığı açıklamada, kolay bir formalite üzere görünen bu edinmenin, geliştirme verimliliğini kolaylaştırmanın yanı sıra stüdyonun hizmetlerini kesin olarak garanti altına alacağını söyledi. Oyun kataloğunun Nintendo tarafından sunulduğunu göz önünde bulundurursak SRD aslında bir Nintendo stüdyosuydu.

1979’da Toshihiko Nakago tarafından kurulan stüdyo, birinci olarak 1983’te Donkey Kong’u geliştirdi. Fakat Mario ve Zelda üzere bir dizi Nintendo franchise oyunu ile tanınan hale gelen SRD; son vakitlerde ise The Görüntü Game Workshop, Animal Crossing: New Horizons, Ring Fit Adventure ve Muhteşem Mario Maker 2 üzere imaller üzerinde çalıştı.

Nintendo CEO’su Shuntaro Furuaka, şirketin son finansal sonuçlarını sunarken, Nintendo’nun “alışkanlıklarından çok uzak şirketleri satın aldığı” savını reddetti. Furuaka’nın fikrine nazaran, bu satın alma çok akla yatkın bir ataktı. Zira SRD sırf uzun vadeli bir ortak değil, birebir vakitte Nintendo’nun konsol tarihinin değerli bir modülü.

“Markamız, çalışanlarımız tarafından yapılan oyunlar ve öteki eserler üzerine kurulmuştur. Kümemizde, Nintendo DNA’sına sahip olmayan çok sayıda şirketin ve çalışanın olmasının Nintendo’ya yarar sağlamayacağını biliyoruz.”

Sizce Nintendo satın alım ile öteki oyun şirketlerine gözdağı vermek istiyor olabilir mi? hakkındaki fikirlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz. 

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.