Connect with us

Teknoloji

MWC 2022 için erken start: MateBook X Pro ve MateStation X yenilendi

Taşınabilir Dünya Kongresi (MWC) resmi olarak Pazartesi günü başlayacak. Her yıl Barcelona’da düzenlenen fakat pandemi kuralları nedeniyle bir …

Taşınabilir Dünya Kongresi (MWC) resmi olarak Pazartesi günü başlayacak. Her yıl Barcelona’da düzenlenen fakat pandemi kuralları nedeniyle bir türlü kapılarını açamayan kongre 2022’de yine ortamızda. Huawei, resmi olarak başlamasa da kongrede göstereceği eserleri bugünden tanıttı. Akıllı telefon piyasasında ambargo nedeniyle istediği yenilikleri yapamayan firma, MateBook X Pro 2022, MateStation X, MatePad 2022 ve MatePad Paper başta olmak üzere birçok yeni aygıtın tanıtımını yaptı.

Huawei, MateBook X Pro ve MateStation X modellerini yeniledi

Çinli teknoloji devi, ABD ambargosu sonrası bilgisayar dünyasına daha fazla yük vermeye başladı. Bilhassa dizüstü piyasasında MacBook Pro rakibi modeller ortasında sayılan MateBook X Pro, 2022 modeliyle karşımızda.

Yeni MateBook X Pro, 14,2 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip ve 3120 x 2080 piksel çözünürlüğünde. Bu manada 90 Hz ekran yenileme ve 500 nit parlaklığa sahip olan IPS LCD ekran ince bir çerçeveye sahip.


Huawei, MWC 2022’de MateBook X Pro 2022 ile karşımıza çıktı

O denli ki bu manada dizüstü bilgisayar yüzde 92,5 üzere bir ekran gövde oranına sahip. Buna rağmen Huawei, webcam tenkitlerini dikkate almış. Bu manada firma 720p çözünürlüğe sahip kamerayı, ekranı çevreleyen ince çerçeveye yerleştirdi.

Ekran tarafında ise MateBook X Pro P3 ve sRGB renk gamını birlikte sunuyor. Bu manada TUV Rheinland sertifikasına da sahip olan yeni MateBook X Pro ekranları daha gerçekçi renklere sahip. Huawei birinci çıkan MateBook X Pro modellerinde 11. jenerasyon Intel Core i7 işlemcilere yer verecek. Daha sonrasında ise 12. jenerasyon i7 işlemcilere sahip modellerde karşımıza çıkacak. Tasarım olarak MateBook çizgisini takip eden bilgisayar, 1,38 kg üzere epeyce hafif bir gövde tartısına sahip.

Dört adet USB-C portuna sahip dizüstü, yanında gelen 90W GaN teknolojisine sahip şarj aygıtı ile 15 dakikalık şarjla, 3 saat kullanım imkanına sahip.

MateStation X 2022

Huawei’nin Apple iMac rakibi hepsi bir ortada bilgisayarını da yeniledi. Bu manada 28,2 inç ekran büyüklüğü olan aygıt 3840 x 2560 piksel yani 4K çözünürlükle karşımıza çıktı. Bu ekran 164 ppi, 60 Hz yenileme suratı, yüzde 98 P3 renk gamı, 500 nit parlaklı üzere özelliklere sahip.


MateStation X 2022, ekran tarafında epeyce etkileyici özelliklere sahip

Ayrıyeten bu ekran parmak izi önleyici AR kaplamalı 10 noktalı dokunmatik ekran özelliğinde. Huawei Mate Station X 2022, TUV Rheinland düşük mavi ışık ve titreşimsiz ekran sertifikasına da sahip. Bu manada kullanıcının göz sıhhatini da koruyan yapıda.

MateStation X gücünü AMD Ryzen 5 5600H ve Ryzen 7 5800H işlemcilerden alıyor. Hepsi bir ortada Huawei bilgisayar bilgisayar entegre AMD Radeon grafik kartlarına sahip. Bu özelliklerin yanında MateStation X, 16GB DDR 3200MHz bellek ve 512GB NVMe PCIe SSD donaımı ile karşımıza çıkıyor.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.