Connect with us

Güncel

Microsoft’a 10 Milyar Dolarlık ihale şoku!

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Amazon’un, haksız bir halde Microsoft’a verildiği argümanıyla mahkemeye taşıdığı 10 milyar dolarlık …

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Amazon’un, haksız bir halde Microsoft’a verildiği argümanıyla mahkemeye taşıdığı 10 milyar dolarlık Müşterek Savunma Altyapısı Teşebbüsü (JEDI) ihalesini iptal etti.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, “Bugün, Savunma Bakanlığı, Müşterek Savunma Altyapısı Teşebbüsü Bulut ihalesini iptal etti ve kontrat fesih prosedürlerini başlattı. Bakanlık, değişen ihtiyaçlar, artan bulut bağlantısı ve bölümdeki ilerlemeler nedeniyle JEDI Bulut projesinin artık muhtaçlıklarını karşılamadığını belirledi” tabirlerine yer verildi.

Bakanlığının, Müşterek Muharip Bulut Kabiliyeti isminde yeni bir bulut projesi için çok paydaşlı ve süresiz yeni bir ihale başlatacağı söz edilen açıklamada, Pentagon’un, Microsoft ve Amazon Web Services (AWS) üzere hudutlu sayıda kaynaktan teklif almayı amaçladığı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bakanlık, ABD merkezli öbür rastgele bir hiper ölçekli bulut hizmeti sağlayıcısının Savunma Bakanlığının ihtiyaçlarını karşılayıp karşılayamayacağını belirlemek için derhal dalla münasebet kuracak ve pazar araştırmasına devam edecektir. Öteki bir sağlayıcının, bakanlığın ihtiyaçlarını karşılayabileceği değerlendirilirse, oradan da bir teklif alacaktır.”

Projenin iptalinin ABD hükümetinin menfaatleri gereği kararlaştırıldığı belirtilen açıklamada, Microsoft’un iş ve yerleşim sarfiyatları için ABD idaresi ile şirket ortasında bir müzakere yapılacağı tabir edildi.

Amazon mahkemeye başvurmuştu

Pentagon’un bilgi altyapısının modernizasyonuna ait 10 milyar dolarlık dev teknoloji ihalesini, 26 Ekim 2019’da Microsoft kazanmıştı.

Amazon ise JEDI bulut ihalesinin taraflı ve yanılgılarla dolu bir değerlendirmeyle Microsoft şirketine verildiği gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu.

Amazon ayrıyeten eski ABD Lideri Donald Trump ile şirketin kurucusu Jeff Bezos ortasındaki uyuşmazlıktan ötürü ihalenin Amazon’a verilmediğini tez etmişti. Amazon’un bu açıklamayla, Trump’ın Amazon’un aleyhine ihaleye karıştığını ima ettiği belirtilmişti.

Bakanlığın bilinmeyen bilgilerini de içeren tüm bilgilerin kurulacak buluta taşınmasını da içeren proje 10 yılda tamamlanacaktı.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.