Connect with us

Güncel

Mehmet Barlas: Türkiye yalnız bir ülke değildir

Sabah gazetesi müellifi Mehmet Barlas, ‘Türkiye yalnız bir ülke değildir’ başlığıyla yayımlanan yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın …

Sabah gazetesi müellifi Mehmet Barlas, ‘Türkiye yalnız bir ülke değildir’ başlığıyla yayımlanan yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bosna Hersek ve Karabağ‘a yaptığı ziyaretlerin çok değerli olduğunu söyledi.

“Türkiye’nin bölgesel komşularıyla bağları geliştikçe siyasal istikrar da kesinlikle gelişir” diyen Barlas, şunları kaydetti:

“Bugün Bosna- Hersek ve Karabağ diye bildiğimiz ülkelerin yerinde bir tek Yugoslavya vardı. 1990’lardaki iç savaş ve Bosna katliamı sonunda o bölge modül parça oldu. Ve hiç unutmayalım, Osmanlı geçmişimiz bizi Balkanlar’a çok sıkı bağlar. Bugün Türkiye’de 250 binden fazla Karabağ kökenli insan yaşamaktadır.

Türkiye, Yugoslavya’daki gelişmelere asla uzaktan bakmamıştır. Merhum Özal tekraren İzzetbegoviç’i davet etmiş onunla her mevzuyu görüşmüştür. Benim de şahit olduğum bir toplantıda İzzetbegoviç ile Yaser Arafat’ı karşı karşıya getirip, İzzetbegoviç’e, Arafat’ın yanlışlarından ders almasını söylemiştir ve demiştir ki ‘Sana müzakere konusunda bir kapı açılırsa çabucak kabul et. Arafat’ın Filistin’i Filistinlilere bu fırsatı 1948’de kaçırttı ve hala devletleri yok.’

İçinde bulunduğumuz coğrafyanın trajedilerinde baktığınız vakit daima bölünmüşlük ve beraberinde katliam görürsünüz. Örneğin eski Türk Cumhuriyetleri diye bildiğimiz ülkelerin hepsi birer Sovyet uydusuydu. Artık hepsi bağımsız devlet olarak Türkiye ile derin ilgi içindeler. Ve bunları en somut örnek eski bir Sovyet uydusu olan Azerbaycan’ın şu anda Türkiye ile iki devlet tek millet siyaseti izlemesi değil midir?”

‘Türkiye bölgenin adeta üst gözü’

Barlas, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bütün bu gerçekleri çok düzgün değerlendirdiğini vurguladığı yazısında “Türkiye bölgenin adeta üst gözü. Bu bölgedeki her gelişme kesinlikle Türkiye’nin bilgisi dahilinde oluyor. Ve bunlara Libya’nın da eklendiğini unutmayalım” sözünü kullandı.

“Dış siyasette vizyon dediğimiz olgu işte budur. Yani Türkiye’nin içine kapalı olmayan, geçmişiyle barışık ve kendisine ilgi duyan bütün ülkelere sıcak bakan bir devlet olması” değerlendirmesinde bulunan Barlas, bu bahisteki kelamlarını şöyle noktaladı:

“Bu vizyonun sonucunu Türkiye’nin artan dış ticaretinde ve bilhassa ihracatında görmekteyiz. Bu ortada Birleşmiş Milletler’de çok tesirli bir Türk lobisi de devrededir.”

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.