Connect with us

Ekonomi

Kurbanlıklara yüzde 30 zam!

Anadolu’nun bir çok vilayetinden kurbanlıkları taşıyan TIR’lar dün akşam saatlerinde İstanbul girişinde bulunan park alanında beklemeye …

Anadolu’nun bir çok vilayetinden kurbanlıkları taşıyan TIR’lar dün akşam saatlerinde İstanbul girişinde bulunan park alanında beklemeye başladı. Saatler 00.00’ı gösterdiğinde araçlar hareket ederek kurbanlıklar hayvan pazarlarındaki yerlerini almaya başladı.

“ZORLUK İÇERİSİNDEYİZ”

Bitlis’ten İstanbul’a gelen Ercan Selçuk, şunları söyledi;

*30 saatten fazla yoldayız. Şu anda burada bekleme yapıyoruz. Hava serin. Hayvanlarımızda bir kasvet yok şu an. Tüm hayvanlarımız şap aşıları olsun, çiçek aşısı olsun veteriner doktorun nezaretinde yetiştirip buraya kadar getirdik.

*Bir sürü zorluklar içerisindeyiz. Hayvanları Avrupa Yakası’na getirmediğimiz vakit hem müşterilerimiz tanıdıklarımız zorluk çekiyor hem de çiftçi.

“17-18 BİN LİRADAN BAŞLIYOR”

*Çiftçinin durumunu görüyorsunuz anlatmaya gerek yok. Kadıköy Yeni Sahra’da duruyoruz, çadırlarımız kuruldu. 23-24 hayvanımız var. Fiyatları değişiyor. Tahminen 17-18 bin liradan başlıyor. 25-30 bin liraya kadar hayvanlar bulunuyor bizde.

*Fiyatlar geçen seneye nazaran biraz daha kıymetli. Yem oranına nazaran maliyet oranına nazaran tabi ki hayvanın üzerine aktarmamız gerekiyor.

1 YILDA YÜZDE 30 ARTIRIM

Kurban pazarları ve satıcılar hazırlıklarına şimdi başlarken vatandaşların bir öteki alternatifleri de zincir marketler.

Uzun müddettir kurban bayramları öncesi kurbanlık küçükbaş ve büyükbaş hayvan satışı hizmeti veren zincir marketlerde fiyatlar bu sene cep yakıyor.

Kurbanlık piyasasında son hazırlıklar sürerken zincir marketler de 2021 yılı kurban bayramı öncesinde fiyatlarını açıkladı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği, geçtiğimiz yıl fiyatların 2019’a nazaran büyükbaşta yüzde 14.61, küçükbaşta ise yüzde 18.81 arttığını açıklamıştı.

Bu yıl kurban pazarları şimdi kurulumunu tamamlamadığı için pazarlardaki piyasanın durumunu saptamak için erken olsa da marketlerdeki fiyatlar, hayvancılıkta yükselen maliyetlerin et fiyatlarına yansıdığının habercisi.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.