Connect with us

Güncel

Kripto para milyarderi öldü! ‘Bitcoin miras kalır mı?’ tartışması çıktı

Popescu’nun mevti ile birlikte Bitcoin’lerine ne olacağı da tartışma konusu oldu. Pekala, Bitcoin miras kalır mı? Hukukçulara nazaran …

Popescu’nun mevti ile birlikte Bitcoin’lerine ne olacağı da tartışma konusu oldu. Pekala, Bitcoin miras kalır mı? Hukukçulara nazaran, Bitcoin, miras olarak devredilebilir hatta şifresi vasiyetnameye bile yazılabilir.

Bitcoin milyarderi Rumen Mircea Popescu, Kosta Rika’da boğularak hayatını kaybetti.

Mevti ile ilgili Popescu’nun Bitcoin’lerine ne olacağı da tartışılmaya başlandı. Popescu’nun en az 1 milyar dolarlık bir kripto para varlığı olduğu düşünülüyor.

Rumen teşebbüsçü Popescu’nun serveti, Bitcoin’in Nisan ortasındaki tepesi sırasında yaklaşık 2 milyar dolara çıkmıştı. Pekala, Bitcoin miras kalır mı?

“MİRASÇILARA İNTİKAL EDER”

NTV’de yer alan habere nazaran, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Doç. Dr. Murat Topuz “Kripto para ya da bunun en kıymetli tipi olan bitcoin bir pahadır. Miras hukukunda da maddi olarak bedel teşkil eden para ile ölçülebilen pahalar mirasa dahildir ve mirasçılara intikal eder” diye konuştu.

“TASARRUF YOLUYLA İNTİKAL ETTİRİLEBİLİR”

Topuz, şöyle devam etti: Bu şifreler miras bırakan tarafından bir yere not edilebileceği üzere pekala bir vasiyetnameye de yazılmak suretiyle mirasçılara vefata bağlı tasarruf yoluyla intikal ettirilebilir. Şayet bu türlü bir şey yapmamışsa nasıl elde edilecek mahkemelerin devreye girmesi gerek.”

BİTCOİN SAYISI FİYATLARI DA ETKİLECEK

Türkiye’de şu an milyonlarca kişinin kripto para süreci yaptığı kestirim ediliyor. Bu nedenle miras konusu Türkiye’deki yatırımcıları da ilgilendiriyor.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.