Connect with us

Ekonomi

Korsanlar iş başında! Uçak ve otobüse rakip oldular; İstanbul-Bodrum 2 Bin TL.

Korsan taksiler şehirlerarası yollarda adeta cirit atıyor. Evvelden daha çok tatil yörelerinde rastlanan korsan taksiler, artık İzmir’den …

Korsan taksiler şehirlerarası yollarda adeta cirit atıyor. Evvelden daha çok tatil yörelerinde rastlanan korsan taksiler, artık İzmir’den Erzurum’a, Kars’tan Samsun’a kadar her yere yolcu taşımaya soyunup uçak ve otobüse rakip oluyor.

Emniyet’in sayılarına nazaran, İstanbul’da ayda 600 korsan araç bağlanıyor. Üstelik, araçlara 6.700 TL ceza kesiliyor. İçindeki yolcu da cezadan nasibini alıyor. Fakat cezaya karşın korsan taksiler bir kılıfını bulup yoluna devam ediyor.

PAZARLIK KABUL ETMİYOR

İnternette arama motoruna girdiğinizde önünüze yüzlerce korsan taksi numarası çıkıyor. Bunlardan birkaç adedini müşteri üzere aradık. Kimine Bodrum’a, kimine Çeşme’ye, kimine de Erzurum’a gitmek istediğimizi söyledik. Hepsinin karşılığı “Türkiye’nin her yerine ulaşım sağlıyoruz” oldu. Fiyat pazarlığı yapmak isteyince, “Bayram öncesinde çok yoğunuz. Fiyatlarda pazarlık yapamayız. Hatta rezervasyon yaptırmalısınız” dediler.

REZERVASYON YAPTIRIN

Neon Korsan Taksi durağında telefonumuzu bir bayan açtı. Bodrum-Çeşme’ye gitmek istediğimizi belirtip, fiyat istedik. Türkiye’nin her yerine hizmet verdiklerini hatta bilhassa bayan yolcular için bayan sürücü temin edebileceklerini söyledi. İstanbul-Bodrum için 2.000 TL, İstanbul-Çeşme için 1.600 TL, İstanbul-Kuşadası için ise 1.500 TL fiyat verdi. Temmuzda tatil beldelerine çok ağır bir seyahat trafiğinin oluştuğunu anlatan durak vazifelisi, bayram öncesinde rezervasyon yaptırmamızı önerdi.

IĞDIR’A BİLE GİDERİZ!

GOP Korsan Taksi ise Türkiye’nin her yerine ulaşım sağladıklarının altını çizdi. “Geçen hafta Samsun’a aracım gitti. Iğdır’a dahi gideriz” diyen duraktaki vazifeli, muhtemel bir polis denetiminde nasıl konuşmamız gerektiği istikametinde de şöyle bilgi verdi: “Şehirlerarasında yandaki yolcuyu pek sormazlar ancak sorarlarsa ‘arkadaşız, tatile gidiyoruz’ dersiniz. Bir kasvet olmaz.”

KİLOMETRE BAŞINA 2.5 TL

Korsan taksi çalışanlarının verdiği bilgiye nazaran, fiyat kilometre üzerine belirleniyor. Yakın aralıkta müşteriden kilometrede 2.5 TL isteniyor. Uzak uzaklıkta ise bu sayı 2.40- 2.30 TL’ye düşüyor. Korsan taksi hizmeti veren duraklar bayram üzere özel günlerde ise fiyatları sabit tutuyor. O periyotlarda talep ağır olduğu için müşteriden kilometre başına 2.5 TL isteniyor. Bu yıl uçak fiyatlarının artması ve pandemi nedeniyle vatandaşların otobüslere ilgisinin azalması nedeniyle şehirlerarası korsan taksilere talep uygunca patlamış durumda.

AYDA 600 ARAÇ BAĞLANIYOR

Emniyet yetkililerinden edinilen bilgilere nazaran, İstanbul’da ayda ortalama 600 korsan araç yakalanıyor. Kent içi araçları bağlama yetkisinin emniyette olduğunu anlatan yetkililer, lakin şehirlerarasında yalnızca ceza yazılabildiğini, aracın bağlanamadığını aktarıyor. Yetkililer, “Bugün vatandaşlar korsan taksiye internet üzerinden çok kolay ulaşabiliyor. Biz her gün aracı bağlasak da bunların sayısı asla bitmiyor. İnternetteki korsan siteler engellenmeli” diyor.

250 MİLYON TL VERGİ KAYBI

Korsan nakliyat yapanlara 1.339 liradan 6 bin 700 liraya kadar idari para cezası kesiliyor. Ayrıyeten araç iki ay bağlanıp, trafikten men ediliyor, şoförün ehliyetine de 20 puan ceza yazılıyor. Korsan taksi ile seyahat yapanlara ise 446 TL para cezası kesiliyor. İstanbul Emniyeti’nin raporlarına nazaran yaklaşık 6 bin araç korsan nakliyat yapıyor. Fakat tespit edilemeyenlerle birlikte bu sayı 15-20 bini buluyor. Korsan taksicilik nedeniyle devletin yıllık 250 milyon TL’ye yakın vergi kaybı olduğu öngörülüyor.

5 BİN TL MAAŞLA SÜRÜCÜ BULAMIYORUZ

Günay Turizm İdare Heyeti Üyesi Kerim Günay, kâfi kontrol yapılamadığı için korsan araçların sayısının her geçen gün arttığını söyledi. Günay, “5 bin TL maaş ve sigortayla sürücü bulamıyoruz. Sürücüler bize, ‘Korsanla masraflar çıkınca günlük 500 TL kazanıyorum’ diyor. Vergisi, sigortası yok. Biz kanunen 8 saati aşamıyoruz. Onlar 7/24 çalışıyor. Bu trafik kazası riskini artırıyor. İşimizi kanunî yaparak yanlış mı yapıyoruz?” dedi.

PANDEMİDE ALTIN ÇAĞLARINI YAŞADILAR

TOBB Karayolu Yolcu Nakliyatı Meclis Lideri Mustafa Yıldırım, korsan nakliyatın pandemi periyodunda altın çağını yaşadığını belirterek, “İnsanlar korsan araca yöneldi. Lakin burada risk daha yüksek, farkından değiller. Bir kaza durumunda rastgele bir sigortaları yok. Bizim sürücülerimize daima korona testi yapılıyor. Lakin korsan sürücülere bir test yok” dedi. Korsan araç sayısının her yıl arttığını anlatan Yıldırım, bunun önümüzdeki birkaç yıl içinde çok büyük problemlere yol açacağına dikkat çekti.

Betül Alakent/Sabah

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir