Connect with us

Güncel

Kanada Dışişleri Bakanı: Tahliyeler için Taliban’la müzakere yapacağız

Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau katıldığı bir televizyon programında, Afganistan konusunda açıklamalarda bulundu. Bakan Garneau, ekonomik …

Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau katıldığı bir televizyon programında, Afganistan konusunda açıklamalarda bulundu.

Bakan Garneau, ekonomik yardımın Kanada’nın Taliban’a karşı kozu olduğunu belirterek, Afganistan’dan tahliye olmayı bekleyenlerin inançlı çıkışını sağlamak için bu yardımları da koz olarak kullanacaklarını söyledi.

Taliban ile müzakerelerdeki ana öncelikli taleplerinin, ülke dışına çıkmak isteyen Afganların inançlı geçişine müsaade verilmesi olduğunu tabir eden Bakan Garneau, şunları söyledi:

“Taliban ile diyalog, birçok ülke ile çok taraflı olarak ve önümüzdeki günlerde gerçekleşecek. Müzakerelerdeki ana öncelikli talep, Afganların ülke dışına inançlı geçişine müsaade verilmesi olacak. Bu herkesin hemfikir olduğu ve Taliban’a bir talep olarak sunacağımız şey. Buna nasıl reaksiyon vereceklerini bilmiyoruz, lakin önümüzdeki günlerde Taliban ile görüşmenin ana odak noktası bu.”

Müzakerelere Türkiye ve Katar yardım edecek

Kanada Dışişleri Bakanı Garneau, Taliban ile yapacakları müzakerelere Katar ve Türkiye’nin yardım edeceğini belirttiği açıklamasında, ikinci önceliklerinin, Kabil’deki havaalanının açık tutulması olacağını kaydetti.

Askeri tahliyelerin tamamlanmasından sonra, Kabil Havaalanı’nın, işler bir ticari havaalanı haline getirilmesini de talep edeceklerini aktaran Garneau Kanada’nın terörist bir varlık olarak gördüğü küme üzerinde nasıl baskı uygulayabileceği sorusuna, “Şu anda sorumlu oldukları ve ülkenin çalışmasını sağlamak zorunda kalacakları gerçeğiyle yüzleşen Taliban ile ilgili elimizde her türlü koz var” yanıtını verdi.

Garneau, Kanada’nın şu anda Afganistan’ı denetim eden kümeyle direkt temas halinde olmadığını, fakat ABD ve Fransa üzere müttefikler aracılığıyla çalıştığını söz etti.

Garneau, Kanada’nın Afganistan’ı terk edip Pakistan üzere komşu üçüncü ülkelere geçen vatandaşlarının, Kanada’ya intikalini kolaylaştırmak için bölgesel ortaklarla birlikte çalıştıklarını belirttiği açıklamasında, Afganistan’dan Kanada’ya seyahat etmeyi umut edenlere yerlerinde kalmalarını ve Kabil havaalanına ulaşmaya çalışmamalarını tavsiye etti.

Kanada, Afganistan’dan başlattığı tahliyeleri, 26 Ağustos günü güvenlik sebebiyle sona erdirmişti.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.