Connect with us

Güncel

İzmir Depreminin Bilirkişi Raporu Yayınlandı

İzmir’de geçen yıl 30 Ekim’de meydana gelen, 115 kişinin hayatını kaybettiği depremin ardından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan …

İzmir’de geçen yıl 30 Ekim’de meydana gelen, 115 kişinin hayatını kaybettiği zelzelenin akabinde İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında 10’u tutuklu 29 kişi hakkında iddianame hazırlandığı açıklandı.

Depremden çabucak sonra başlatılan ve 222 günde tamamlanan soruşturma kapsamında 5 iddianame oluşturularak kabulü için mahkemelere sunuldu.

İddianamelerin 15 gün içinde ilgili mahkemeler tarafından kabul edilmesi ve davaların açılması bekleniyor. Ayrıyeten kamu vazifelileri hakkında, ‘görevi ihmal’e ait soruşturmanın da bu iddianamelerden farklı sürdüğü bildirildi.

Savcılık soruşturmasında, eksper oluşturulması kararlaştırıldı ve enkazlar şimdi kaldırılmadan, yıkılan, ağır hasarlı binalardan numune alınması sağlandı. Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi uzmanlarının yanı sıra sarsıntıya ait birinci defa TÜBİTAK uzmanları da uzman olarak misyon üstlendi. Alınan numuneler, Dokuz Eylül Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve TÜBİTAK- Marmara Araştırma Merkezi yetkililerine gönderildi. Üç kurum tahlillerini yaptıktan sonra raporları İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

Üç rapor ışığında, ortak rapor oluşturulurken, binaların yapıldığı tarihte yürürlükte olan zelzele yönetmeliği de mercek altına alındı, binalarda kullanılan gereçlerin zelzele yönetmeliğine uyumlu olup olmadığı incelendi. Yapılan incemeler sonucunda binalarda düşük kalite beton kullanıldığının, projelendirme kusurları yapıldığının ve standartlara uygun olmayan materyal kullanıldığının tespit edildiği belirtildi.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir