Connect with us

Dünya

İsrail’de Koltuğu Kaptıran Netanyahu’yu Ne Bekliyor?

İsrail’de dün yapılan oylama sonucu, Yamina Partisi lideri Naftali Bennett ve Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid öncülüğündeki koalisyon …

İsrail’de dün yapılan oylama sonucu, Yamina Partisi başkanı Naftali Bennett ve Gelecek Var Partisi önderi Yair Lapid öncülüğündeki koalisyon hükümeti, 120 sandalyeli Mecliste 60 milletvekilinin takviyesiyle güvenoyu aldı.

Koalisyon hükümetinin güvenoyu almasıyla Mart 2009’dan bu yana başbakanlık koltuğunda oturan Netanyahu devri sona erdi.

Koalisyondaki partilerin muahedesine nazaran yeni hükümetin birinci başbakanı Yamina önderi Bennett oldu.

Bennett, 2 yıl boyunca başbakanlık vazifesini yürüttükten sonra Ağustos 2023’te koltuğu koalisyon ortağı Gelecek Var Partisi başkanı Lapid’e devredecek.

İsrail siyasetini yakından takip eden uzmanlar, bu gelişmelerin akabinde siyasi gücünü kaybeden Netanyahu hakkındaki yolsuzluk suçlamalarıyla ilgili yargı sürecinin hızlanmasını bekliyor.

“NETANYAHU SON YILLARDA KOLTUĞUNU, YARGILANMASINI ÖNLEMEK İÇİN KULLANDI”

Netanyahu, yolsuzluk, rüşvet ve misyonu berbata kullanma suçlamasıyla üç başka yolsuzluk belgesinden yargılanıyor.

İsrail konusunda uzman gazeteci Emced el-Ömeri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Netanyahu’nun başbakanlık koltuğunu kaybetmesinin İsrail siyaset sahnesinde yeni yansımaları olacağını söyledi.

Netanyahu’nun suçlandığı yolsuzluk davalarında yargılanmasının önünün açıldığını belirten Ömeri, “Netanyahu son yıllarda koltuğunu, yargılanmasını önlemek için kullandı. Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan gelişmeler de ona bu bağlamda elverişli bir ortam hazırladı. Lakin artık sona gelindi. Artık elinde yalnızca Meclis üyeliği kalan Netanyahu’nun siyasi gücünü kaybetmesinin akabinde hakkındaki yolsuzluk davalarında yargılanması hızlanacak.” dedi.

Ömeri, Netanyahu’nun gerek kendi partisi gerekse sağ partiler içinde çeşitli iç meselelerle da çaba ettiğine işaret ederek, “Likud içinde sert bir rekabet var. Netanyahu’yu parti liderliğinden indirmek için planlar yapılıyor. En kıymetli rakipleri ortasında misyonu son bulan hükümette Maliye Bakanlığı yapan Yisrael Katz ve eski Kudüs Belediye Lideri, Likud’un değerli figürlerinden Nir Barkat yer alıyor.” diye konuştu.

Netanyahu’nun siyasi hayatına devam edeceği ve en kısa müddette Bennett-Lapid koalisyonunu düşürerek yine idareye geleceği tarafındaki açıklamalarını pahalandıran Ömeri, hakkında açılan davalardan yargılanmaya başlayacağı için Netanyahu’nun siyasi geleceğinin artık tehlikeye girdiğini söyledi.

“NETANYAHU AMACINI GERÇEKLEŞTİRMEK UĞRUNA TÜM DENEYİMİNİ ORTAYA KOYACAKTIR”

İsrail alanında uzman Adil Şedid ise Netanyahu’nun itham edildiği yolsuzluk davaları nedeniyle tutuklanmamak için elinden geleni yapacağını belirtti.

Şedid, “Netanyahu’nun tutuklanmaktan sıyrılabilmesi, mevcut hükümeti başarısızlığa uğratmasını ve yaklaşan seçimlerde başbakanlığa dönmesini gerekli kılıyor. Netanyahu da geçmiş bir muhalefet başkanı ve siyaset uzmanı olarak bu gayesini gerçekleştirmek uğruna tüm deneyimini ortaya koyacaktır.” sözünü kullandı.

Farklı görüşlere sahip 8 partiden oluşan yeni hükümeti “oldukça kırılgan” olarak nitelendiren Şedid, “Aşırı sağ ve çok sol kümeleri birleştiren hükümet üyelerini bir ortaya getiren tek ortak hissede Netanyahu tersliği. Şayet Netanyahu, mevcut hükümeti devirebilir ve erken seçimlere gidilirse bir hükümet kurabilir. Fakat tüm seçenekler mümkün.” değerlendirmesinde bulundu.

KOALİSYONUN UZUN SOLUKLU OLUP OLMAYACAĞI MERAK KONUSU

Bennett-Lapid koalisyonu, Netanyahu tersliğinde birleşmiş, farklı görüşlere sahip 8 partiden oluşuyor.

Hem sandalye sayısının kritik eşikte olması hem partilerin kimi hususlarda büsbütün farklı görüşlere sahip olması nedeniyle İsrail’de koalisyonun ömrünün uzun soluklu olup olmayacağı tartışılıyor.

Bennett’in partisi Yamina çok sağ görüşleriyle öne çıkıyor ve işgal altındaki Batı Şeria’da yasa dışı Yahudi yerleşim ünitelerini destekliyor.

Koalisyonun ortaklarından İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden Birleşik Arap Listesi (Raam) ise buna karşı çıkıyor. Bir öbür koalisyon ortağı Meretz ise sol blokta yer alan bir parti.

Bu nedenle koalisyon hükümetinin uzun soluklu olmayacağı ve bu yılın sonunda İsrail’in yine erken seçime gitmek zorunda kalabileceği yorumları yapılıyor.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.