Connect with us

Teknoloji

Intel’in yeni dizüstü bilgisayar planları var

Intel, Evo özelliklerini yakında dizüstü bilgisayarlara uygulayacağını açıkladı. İş için de vPro An Evo Design etiketli taşınabilir …

Intel, Evo özelliklerini yakında dizüstü bilgisayarlara uygulayacağını açıkladı. İş için de vPro An Evo Design etiketli taşınabilir bilgisayarlar üreteceğini duyurdu. The Register, Intel’in sırf 2022‘de 35 yeni makine piyasaya sürmeyi planladığını belirtti.

Duyuru, Intel’in 12. Kuşak Alder Lake P-Serisi ve U-Serisi işlemcilerini tanıtmasıyla birlikte geldi. Bu CPU’lar Intel’in 10nm teknolojisine ek olarak Performans ve Verimlilik çekirdeklerine dayanıyor.

Intel, dizüstü bilgisayarları daha ince ve hafif yapmak istiyor

Şu anda P serisi en üst düzey P-çekirdeği ve sekiz V-çekirdeği olan en üst düzey işlemcilerden oluşuyor. Sekiz adet V çekirdekli ve dört adet P çekirdekli i5 ve i7 versiyonları da var. U serisi ise P çekirdekleri yerine V çekirdekleri üzerine ağırlaşıyor. Bu ortada P çekirdekleri Performans, V çekirdekleri de Verimlilik olarak geçiyor.

Intel, CEO Pat Gelsinger‘ın altında baştan aşağı yine bir düşünme sürecine girdi. Bu nedenle şirket içerisinde bir telaş kelam konusuydu. Bu da TSMC, AMD, Nvidia, Apple üzere birçok şirketin pazar hissesi ve yer kazanması için alan yarattı.

Apple, bilhassa son yıllarda işlemci teknolojisi kelam konusu olduğunda, iPhone ve iPad‘de yer alan A serisi yonga setleri çalışmalarına son gaz devam ediyor. Dizüstü bilgisayarlarda, masaüstü bilgisayarlarda ve iPad’lerde yer alan M serisi işlemciler, çok az güç çekimi ile büyük ölçülerde süreç gücü sunan büyük bir atılım olmuştu.

Yeniden de Intel, yarışın dışında kalmadı. Şirketin yarı iletken üretimine ve dizüstü bilgisayar işlemcilerine yanlışsız yönelme planları var.

Sizler Intel işlemcileri hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.