Connect with us

Güncel

Ida Kasırgası ABD’nin güney kıyılarına ulaştı: Bin 500’den fazla kişi tahliye edildi

Saatteki suratı 241 kilometreye (150 mil) ulaşan Ida Kasırgası, lokal saatle 12.30 civarında Louisiana’nın Grand Adası’na ulaştı. Kısa mühlet …

Saatteki suratı 241 kilometreye (150 mil) ulaşan Ida Kasırgası, lokal saatle 12.30 civarında Louisiana’nın Grand Adası‘na ulaştı.

Kısa mühlet sonra başta New Orleans olmak üzere eyaletin güney kentlerine ulaşan kasırga, elektrik kesintilerine neden oldu.

ABD’de elektrik kesintilerini takip eden PowerOutage.us sitesi, 100 binden fazlasının son bir saat içinde olmak üzere Louisiana’da 300 binden fazla abonenin elektriklerinin kesik olduğunu kaydetti.

Başka taraftan Louisiana Valisi John Bel Edwards, katıldığı bir televizyon programında, kıyı bölgelerinden 1542 kişinin, iç kesitlere ve sığınaklara tahliye edildiğini, lakin bu sayının artabileceğini aktardı.

Ida Kasırgası, ABD Ulusal Hava ve Meteoroloji Hizmetleri tarafından, 4 kategorisinde ‘son derece tehlikeli büyük kasırga’ olarak nitelendirildi.

Louisiana ve Mississippi eyaleti için sel ve taşkın ikazında bulunan kurum, kasırganın, Louisiana’nın güneydoğu kıyılarınca ilerleyeceğini ve bölgede yıkıcı rüzgarlarla şiddetli yağışa neden olabileceğini duyurdu.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.