Connect with us

Ekonomi

Hızla Büyüyen E-Ticaret Sektöründe İstihdam Açığı Artıyor

Pandeminin etkisiyle geçen yıl internetten satış yapan işletme sayısı hızla artarken, e-ticaret sektöründe uzman personel bulma noktasındaki …

Pandeminin tesiriyle geçen yıl internetten satış yapan işletme sayısı süratle artarken, e-ticaret bölümünde uzman işçi bulma noktasındaki külfet da sürüyor.

Bilişim Endüstriciler Derneği’nin (TÜBİSAD) son raporlarına nazaran, pandeminin tesiriyle geçen yıl internetten satış yapan işletme sayısının bir evvelki yıla kıyasla 4 katına çıktığına dikkat çeken TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, e-ticarete katılan işletme sayısının 2015’ten bu yana toplam yüzde 42 arttığını bildirdi.

E-ticaretin GSYH’ya oranının yüzde 4,5’e ulaşmasıyla Türkiye’nin artık olgun pazarlar ortasına girdiğini belirten Çiğdemli, e-ticaret harcamalarının da yüzde 45 büyüdüğünü vurguladı.

“Ek istihdam gereksinimi duyan firma oranı yüzde 50’den fazla”

Dünyada internet kullanan her beş bireyden dördünün e-ticareti deneyimlediğini söyleyen Çiğdemli, şunları kaydetti: “TÜBİSAD raporlarına nazaran, Türkiye’de e-ticaret yapan işletmelerin yüzde 22’si ek istihdama gereksinim duyduğunu belirtmiş. Ancak kesim yalnızca internet satışı yapan firmalardan da ibaret değil. E-ticaret ile kontaklı birçok yan bölüm var. Tüm dal paydaşlarını hesaba katarsak, bölümde ek istihdam gereksinimi duyan firma oranı yüzde 50’den fazla. Dalda e-ticaret uzmanı, e-ticaret yöneticisi, pazarlama uzmanı, grafiker, SEO uzmanı, lojistik uzmanı, toplumsal medya temsilcisi, davet merkezi işçisi, depo işçisi, yazılımcı, proje yöneticisi ve analist üzere birçok kategoride istihdam açığı bulunuyor. Bölümde şu an en değerli sorun, uzman işçi bulunamaması. E-ticaret çok büyük bir bölüm ve gitgide de büyüyor. Dal bilhassa gençlere bu alandaki istihdam boşluklarını doldurmak için çok fazla fırsat sunuyor.”

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.