Connect with us

Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan altın kararı!

Daha çok Asya ve Körfez ülkelerinde yaygın olarak kullanılmakta olan sukuk uygulaması ile ilgili açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanlığı …

Daha çok Asya ve Körfez ülkelerinde yaygın olarak kullanılmakta olan sukuk uygulaması ile ilgili açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanlığı, satışa sunulan altına dayalı ve 7 yıl vadeli olacağını duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 9 Temmuz 2021 valör tarihli ve 7 yıl vadeli altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı gerçekleştireceğini duyurdu.

Emeklilik ve yatırım fonları olmak üzere kurumsal yatırımcılara yönelik altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı gerçekleştireceğini duyuran Hazine ve Maliye Bakanlığı konun ayrıntıları hakkında bilgi verdi.

Altın tahvilleri ve altına dayalı kira sertifikaları, Değerli Maden Standartları ve Rafinerileri Hakkında Bildiri kapsamında Borsa İstanbul tarafından belirlenen niteliklere uygun olan LBMA sertifikalı minimum 995/1000 saflıktaki (995/1000 saflık dahil) ve tartısı taban 1 kilogram olan altınlar karşılığında ihraç edilecek.

Altın tahvilinde 6 aylık dönemsel kupon oranı yüzde 1,15 olurken, altına dayalı sukukta da 6 aylık dönemsel kupon oranı yüzde 1,15 olacak.

SUKUK NEDİR? NE MAKSATLA OLUŞTURULMUŞTUR?

Sukuk, devlet ve şirketlere finansman sağlama aracı olarak ihraç edilen, yatırımcıya faizsiz sabit getiri imkanı sunan finansal sertifikalardır. Asya ve Körfez ülkelerinde yaygın olarak kullanılmakta olup, islami hukuk prensiplerine uygun olarak hazırlanan bono olarak isimlendirilmektedir.

Sukuk sertifikaları, yatırımcının faizsiz sabit getiri elde etmesini amaçlamaktadır. Sukuk satın alan yatırımcı şirketin yahut devletin sukuk sertifikasının taahhüt ettiği oranlar çerçevesinde bir varlığa sahip yahut ondan yararlanma hakkına sahip olur.

Bonolar borca dayalı sertifika olarak isimlendirilirken, Sukuk ise varlığa dayalı sertifkalardır.

Sukuk ihraç eden şirket, sağlayacağı nakit akışını nereye aktaracağını kamuoyu ile şeffaf bir biçimde paylaşmak zorundadır.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.