Connect with us

Dünya

Hamas’tan Ilhan Omar’a Tepki Geldi

Eski ABD Başkanı Donald Trump ile İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun sık sık hedef aldığı Demokrat Parti’nin ilerlemeci kanadının göçmen …

Eski ABD Lideri Donald Trump ile İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun sık sık amaç aldığı Demokrat Parti’nin ilerlemeci kanadının göçmen kökenli milletvekillerinden Ilhan Omar, “İnsanlığa karşı işlenen hataların kurbanları için birebir derecede hesap verebilirlik ve adalet sahibi olmamız gerekiyor. ABD, Hamas, İsrail, Afganistan ve Taliban tarafından işlenmiş akıl almaz cürümlere tanıklık ettik” kelamlarıyla ABD ve İsrail’de tenkit konusu olmasının akabinde, öteki tarafın da yansısını çekti.

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Minnesota eyaleti milletvekilini kurbanla celladı eşitlediği gerekçesiyle eleştiren Hamas, Filistinlilerin haklarına verdiği dayanağı ise övdü.

Mayıs ayında Batı Kudüs’e roket atarak İsrail’le başlattığı savaşı ateşkese bağlayan Hamas’ın Memleketler arası Sözcüsü Besim Naim, Ilhan Omar’ın yorumunu ‘tuhaf’ diye nitelediği açıklamada şunları söyledi:

“Filistin halkının direnişi, İsrail’in Filistin’deki kabahatleri ve ABD’nin Afganistan’daki saldırganlığına eşit seviyede muamele ederek kurban ile celladı eşitliyor.”

Tüm dünyada ezilenlerin, bilhassa de Filistinlilerin hakları ve adalete kavuşmalarını destekleyen Omar’ın adaletin ve milletlerarası hukukun temel normlarıyla çelişen böylesine haksız bir kıyaslama yapması kabul edilemez.”

“Omar dahil Filistinliern haklarının tüm savunucuları, durumla ilgili hakikat düzgün ve isabetli bir betimleme getirmelidir.”

Temsilciler Meclisi Dış Bağlar Komitesi oturumunda Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a ABD ve İsrail’in Memleketler arası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) yetki alanını neden tanımadığına ait sorular soran bayan vekil, 7 Haziran’da paylaştığı görüntülü tweette “İnsanlığa karşı işlenen cürümlerin tüm kurbanları için birebir seviyede hesap verirlik ve adalet sağlamalıyız. ABD, Hamas, İsrail, Afganistan ve Taliban’ın akıl almaz zulümler işlediğini gördük. Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e insanların adalet için nereye gitmesi gerektiğini sordum” demişti.

Demokrat Parti’deki Yahudi vekiller tarafından terör örgütlerine ‘kılıf uydurmakla’ suçlanıp izahat getirmeye çağrılmasına ‘İslamofobiklik’ yansısını gösteren Omar, perşembe günü yaptığı açıklamada, “Pazartesi günü Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e  süregiden UCM soruşturmalarını sordum. Netleştirelim: Sohbet, UCM’deki evraklarla ilgili aşikâr birtakım olaylara dair hesap verebilirlik hakkındaydı, Hamas, Taliban, ABD, İsrail ortasında ahlaki kıyaslama sözkonusu değildi” vurgusu yaparak ekledi:

“Hiçbir biçimde terör örgütlerini tam teşekküllü yargı sistemleri olan demokratik ülkelerle eşitlemedim.”

Omar, bu açıklamasını tweetlemedi.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.