Connect with us

Ekonomi

Goldman Sachs, Türkiye enflasyon beklentisini güncelledi

Goldman Sachs, beklentilerden yüksek gelen Haziran enflasyon verisi sonrasında Türkiye için yıl sonu enflasyon varsayımını yüzde 15,5’ten 16 …

Goldman Sachs, beklentilerden yüksek gelen Haziran enflasyon verisi sonrasında Türkiye için yıl sonu enflasyon varsayımını yüzde 15,5’ten 16’ya çıkardı. Citigroup ise enflasyon verisinin akabinde bu yıl daha fazla faiz indirimi beklemediklerini belirtti.

Müşterileriyle paylaştığı bir notta Goldman Sachs “Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan artırım ve bugün yaşanan üst istikametli sürpriz sonrasında yıl sonu varsayımımızı yüzde 16’ya çıkarıyoruz” diyen Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın dördüncü çeyrekte faizleri çok az indirebilme imkanı olacağını vurguladı.

Citi ise enflasyon verisi sonrasında “Parasal gevşeme için şartlar giderek daha sıkıntı hale geliyor. Kasım ya da Aralık’ta makul bir faiz indirimi beklemiyoruz” dedi.

ÜFE-TÜFE makası tepede

Tüketici fiyatları Haziran ayında bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 17,53 artış kaydederek Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek düzeye yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı bilgilere nazaran tüketici fiyatlarında aylık artış ise yüzde 1,94 olarak kaydedildi.

TÜİK bilgileri Haziran ayında üretici fiyatlarındaki yükseliş ivmesinin sürat kesmeden devam ettiğini gösterdi. Buna nazaran üretici fiyat endeksi Haziran’da bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 42,89 olurken üretici enflasyonu ile tüketici enflasyonu ortasındaki fark da doruğa yükseldi.

Deutsche Bank’tan Dolar/TL ve enflasyon güncellemesi

Deutsche Bank yayımladığı bir araştırma raporunda, elektrik ve gaz fiyatlarına yapılan artırımlar sonrasında yıl sonu enflasyon varsayımlarını yüzde 15’ten yüzde 16’ya revize ettiklerini duyurmuştu.

Doğalgazın enflasyon sepetindeki yükünün yüzde 1,69 ve elektriğin yüzde 2,71 olduğunu belirten kurum, bu artırımların enflasyona direkt tesirinin 61 baz puan olacağını söyledi.

Temmuz ayı enflasyon verisiyle birlikte Temmuz başında yapılan artırımların tesirinin daha düzgün anlaşılabileceğini vurgulayan Deutsche Bank, Temmuz ayında enflasyonun süratli bir formda artarak yüzde 18’in üzerine çıkmasını beklediklerini belirtti.

Dolar/TL için yıl sonu kestirimini de 9,00’dan 9,50’ye güncelleyen kurum, son açıklanan zarurî karşılık tedbirlerinin alışılmadık para siyaseti tedbirlerine geri dönüldüğüne dair sinyaller verdiğinin altını çizdi.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.