G7 ülkeleri küresel kurumlar vergisinde anlaşmanın eşiğinde

G7 ülkeleri, cumartesi günü uluslararası bir kurumlar vergisi tabanıyla ilgili farklı görüşleri konuşarak anlaşmaya varmak için toplandı.

Gelecek ay için küresel anlaşmanın zeminini hazırlayacak teklife göre, ülkelerin dev şirketleri çekmek için kurumlar vergisi indirimleri ve imtiyazları son bulacak. Böylece ülkeler vergi gelirlerini artırarak salgından dolayı artan borçlarını kapatabilecekler.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, BBC’ye verdiği bir röportajda “Tarihi bir anlaşmaya varmaya milimetreler kaldı” dedi.

G7 liderler zirvesine ev sahipliği yapan İngiltere’nin maliye bakanı Rishi Sunak ise büyük şirketlerin çevreye olan etkilerini düzenli bir şekilde raporlamalarını istiyor.

G7 ülkeleri yıllardır Google, Amazon ve Facebook gibi şirketlerden daha fazla vergi toplamak için uğraşıyorlar ama şirketler çok az vergi ödedikleri yerleri seçerek bundan kurtulmayı bir şekilde başarıyorlar.

ABD Başkanı Joe Biden, uzun zamandır gerçekleşmeyen küresel kurumlar vergisi görüşmelerini minimum yüzde 15’lik vergi teklifiyle yeniden canlandırmıştı. Bu İrlanda gibi ülkelerin uyguladıkları vergini üzerinde olsa da çoğu G7 ülkesinin vergilerinden daha düşük bir orana tekabül ediyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. G7 ülkeleri küresel kurumlar vergisinde anlaşmanın eşiğinde için yorumda bulun

    G7 ülkeleri küresel kurumlar vergisinde anlaşmanın eşiğinde için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak G7 ülkeleri küresel kurumlar vergisinde anlaşmanın eşiğinde için ilk yorumu yapabilirsin.