Connect with us

Güncel

Fenerbahçe’nin yeni teknik yöneticisi Vitor Pereira

Fenerbahçe, Portekizli teknik yönetici Vitor Pereira ile anlaştığını açıkladı. Sarı-lacivertli kulüpten ‘Vitor Pereira Fenerbahçe’de: ‘yarım …

Fenerbahçe, Portekizli teknik yönetici Vitor Pereira ile anlaştığını açıkladı.

Sarı-lacivertli kulüpten ‘Vitor Pereira Fenerbahçe’de: ‘yarım kalan kıssa memnun bir sona kavuşacak” başlığıyla yayımladığı açıklamada şu tabirlere yer verdi:

Kulübümüz, 2015-2016 döneminde Futbol A Ekibimizi çalıştıran Vitor Pereira ile yine anlaştı.

Mesleğinde 5’i lig şampiyonluğu olmak üzere toplam 8 kupa olan, son olarak Çin’in Shanghai Port FC (eski ismiyle Shanghai SIPG) ekibini çalıştıran Portekizli teknik yönetici Vitor Pereira; ikinci defa Fenerbahçemizin başına geçti.
2017-2020 ortası vazife aldığı Çin Muhteşem Ligi grubuna birinci döneminde kulüp tarihinin birinci şampiyonluğunu yaşatan Pereira, bu süreçte bir de Çin Harika Kupası kazandı. ?

‘Yarım kalan işimi tamamlamaya geldim’

5 yıl sonra Fenerbahçe’ye döndüğü için çok keyifli olduğunu söyleyen 53 yaşındaki çalıştırıcı, şunları söyledi:

“Fenerbahçe’de her vakit tutkuyu ve hırsı hissetmiştim. Fakat istikrarlı bir yapı kurmak ve hedeflenen muvaffakiyete ulaşmak için daha fazla vakte muhtaçlık vardı. Ne yazık ki istediğim kadar vakte sahip olamadım. Fenerbahçe benim için yarım kalmış bir aşktı. Mesleğimde neredeyse gittiğim her kulüpte zaferler ve kupalar kazandım. Lakin Fenerbahçe’de kupa kazanamadım.Şimdi yarım kalan bu kıssayı şampiyonluk kupaları ile taçlandırma vaktidir. İşte o vakit yarım kalan bu öykü keyifli bir sona kavuşacak.

Lider Ali Koç’la yaptığım görüşmede bakış açılarımızın çok emsal olduğunu fark etmem uzun sürmedi. Kendisine bana bu fırsatı verdiği için müteşekkirim. Fenerbahçe’nin geleceği konusunda ortaya koyduğu vizyon, anlattıkları beni epey etkiledi.”

Ocak ayında bir gazeteye verdiğim özel röportajda Türkiye’de kulüplerin yarını düşünmediğini, gelecekle ilgili bir vizyon koymadığını belirtmiştim. Fenerbahçe Spor Kulübü bana çok etkileyici bir plan ve programla geldi.

Bu planın bizi muvaffakiyete ulaştıracak bir yapılanmanın modülü olduğunu hissediyorum. Bu sebeple çok heyecanlıyım.

Bununla bir arada heyecanımı 2 katına çıkaran bir başka bahis, büyük Fenerbahçe topluluğunun taraftarlarının önüne çıkmak olacak.

Taraftarımızın stadyumda yarattıkları coşkuyu da çok özledim. Umuyorum ki önümüzdeki dönem özlenen şampiyonluğa omuz omuza vererek ulaşacağız.”

’34 maçlı son 5 dönemde Fenerbahçe’de en çok puan toplayan teknik direktör’

Açıklamanın devamında şu bilgiler paylaşıldı:

40 maç üzerinden oynanan 2020-2021 dönemi dışında geride kalan son 5 dönemde Fenerbahçe’de bir dönemde en çok puan toplayan teknik yönetici, Vitor Pereira oldu. 34 maçta aldığı 22 galibiyet ve 8 beraberlikle 74 puan toplayan Pereira, Fenerbahçe’nin başında çıktığı 64 maçta da 2,07’lik puan ortalaması tutturdu.

Mesleğinde Porto, Olimpiakos ve Shanghai Port FC ile şampiyonluk yaşayan Pereira, bu süreçlerde hayli dikkat cazibeli istatistiklere ulaştı. Bu üç grupla da maç başı puan ve gol ortalamalarında 2’nin altına düşmeyen Pereira Porto’da 93 maçta 2.26 puan ve 2.03 gol; Olimpiakos’ta 17 maçta 2.22 puan ve 2.44 gol; Shanghai’da ise 2.03 puan ve 2,11 gol ortalamaları elde etti.

5 farklı lig, 3 farklı şampiyonluk

Mesleği boyunca sırasıyla Portekiz, Suudi Arabistan, Yunanistan, Türkiye ve Çin liglerinde vazife yapan Vitor Pereira, Suudi Arabistan ve Türkiye maceraları dışında çalıştığı her ligde şampiyonluk sevinci yaşadı. Porto’daki ikinci döneminde 30 maçta 24 galibiyet ve 6 beraberlikle namağlup şampiyonluk sevinci yaşayan Portekizli, 2011-2012 döneminden bu yana çalıştırdığı ekiplerle hiçbir vakit 3.sıranın altına inmedi. 2013-2014 döneminde çalıştırdığı Al-Ahli, Suudi Arabistan Ligi’ni 3. sırada, 2015-2016’da çalıştırdığı Fenerbahçe ise Harika Lig’i 2.sırada bitirmişti.

Misyon aldığı her kulüpte farklı diziliş ve taktik anlayışlarıyla kadrosunu alana sürmekten çekinmeyen Vitor Pereira, elindeki takımın yapısı ve rakibin durumuna nazaran karar veriyor ve işler yeterli gitmediğinde arayışa gitmekten, yeni sistemler denemekten çekinmiyor.

Porto’da iki dönem üst üste şampiyonluk kazandığı devirde maçlarında %90’ından fazlasında ofansif bir 4-3-3 tercih eden Pereira, Olimpiakos’ta ise tartı olarak 4-2-3-1 formatını kullandı.

Al-Ahli’de 10 farklı formasyon deneyen Portekizli teknik yönetici, 4-4-2 dizilişiyle başladığı birinci Fenerbahçe devrinde çoğunlukla 4-2-3-1, vakit zaman da 4-3-3 formatını tercih etti. Pereira, Monaco ile oynanan Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme maçlarına ise üçlü defansla çıkmıştı.

Çin mesleğindeki birinci döneminde ofansif 4-3-3 ve 4-2-3-1 çabucak hemen birebir oranda kullanan Pereira, ikinci döneminde ise maçların birçoklarında üçlü savunmayı tercih etti.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.