Connect with us

Güncel

Erdoğan: 2071 yıllarına kadar içme suyu gereksinimini planlamış durumdayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Suyun Gücü Milletle Buluşuyor Toplu Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulundu. “Toplam yatırım fiyatı 1 …

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Suyun Gücü Milletle Buluşuyor Toplu Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulundu.

“Toplam yatırım fiyatı 1 milyar 470 milyon lira olan tüm tesislerin iyi olmasını diliyorum. Bu yatırımların ülkemize ve milletimize kazandırılmasında emeği geçen herkesi canı gönülden tebrik ediyorum” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Kıymetli kardeşlerim, su, denizler, göller, dağlar, yaylalar, üzerinde yaşadığımız toprak, Rabbimizin yarattığı her şey bizlere verilmiş emanettir. İnsan elbette bu nimetleri kullanacak, hayatını idame ettirirken faydalanacaktır. Peygamberimiz akarsuyun kenarında bile abdest alınsa, suyun ihtiyatlı kullanılmasını emretmiştir. Ecdadımız da bir taraftan suyu sebiller, kanallar, kemerler, çeşmelerle tüm canlılar için erişilebilir kılarken, israfına mani olacak pek çok adım atmıştır.

‘Ülkemizin su kaynaklarını en faal ve verimli halde kullanmanın gayretindeyiz’

Biz de bugün ülkemizin su kaynaklarını en aktif ve verimli biçimde kullanmanın uğraşındayız. Bundan sonraki süreçte daha çok açık kanalet değil, kapalı sistemle suyu kullanmanın uğraşı içerisinde olacağız ve yatırımlarımızı da buna yönelik yapacağız. Toplumsal ve ekonomik gelişmeye bağlı olarak kişi başına içme ve kullanma suyu muhtaçlığı günden güne artıyor. Dahası su kaynaklarına ziraat, sanayi ve evsel atıkların karışmasıyla birlikte sularımız her geçen gün kirleniyor.

Dünya genelinde 2025 yılına kadar su kıtlığı yüzünden 700 milyon insanın göç etmek zorunda kalacağı söz ediliyor. Su kaynaklarının azalması, bizim üzere su gerilimi çeken bir ülke için çok önemli riskler içermektedir. Türkiye’nin gereken adımları şimdiden atması kuraldır. Suyumuzu korumakla vatanımızı korumak ortasında mahiyet itibariyle hiçbir farkı görmüyoruz.

‘İllerimizin 2040, 2050 ve hatta 2071 yıllarına kadar içme suyu gereksinimini planlamış durumdayız’

Vilayetlerimizin 2040, 2050 ve hatta 2071 yıllarına kadar içme suyu gereksinimini planlamış durumdayız. Ülkemizde içme suyu temini konusundaki en büyük sıkıntılardan biri, kayıp kaçak oranının yüksekliği. Belediyelerimizin su kayıp kaçak oranını yüzde 25’e düşürülmesi için çalışmaları devam ediyor. Suyun medeniyetimizin mihenk taşı olduğunu bilerek su yatırımlarına tartı veriyoruz.

Denizin içinden askıda borularla Kuzey Kıbrıs’a içme suyu götürdük. İklim değişikliği ve nüfus artışı sebebiyle depolama alanlarına alternatif olarak 26 adet yeraltı barajı inşa ettik. Amaçlarımıza daha süratli ulaşabilmek ve su idaresindeki çatışmaları önlemek gayesiyle Meclis’te bir ‘Su Kanunu’ hazırlıyoruz”

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.