Connect with us

Ekonomi

Emlak Vergisi’nde yüzde 100’e varan fahiş artırımlar yolda!

Yine değerleme oranlarında pandeminin dikkate alınmadığını belirten Türkmen “O nedenle vergi bedellerinin 2021’e kadar her yıl tekrar …

Yine değerleme oranlarında pandeminin dikkate alınmadığını belirten Türkmen “O nedenle vergi bedellerinin 2021’e kadar her yıl tekrar değerleme oranının yarısı kadar artırılarak ulaşılan bedelin %25 fazlası ile sonlandırılmasına ait yasal düzenleme yapılmalı” davetinde bulundu.

3 – 5 KAT ARTABİLİR

Türkmen, “Emlak Vergisi’nde fahiş artışlar yolda” başlıklı yazısında Takdir Komitesi kararlarından bahsederek şunları kaleme aldı:

“Bugün sizlere, milyonlarca Emlak Vergisi mükellefinin 2022 yılından itibaren ödeyeceği Emlak Vergisi meblağlarının 3-5 kat artması sonucunu doğuracak süreçlerin başlangıcını teşkil eden, yeni Takdir Komitesi kararlarından bahsetmek istiyorum. Takdir Kurulları, 2022 yılından itibaren temel alınacak arsa ve yerlere ilişkin minimum ölçüde ünite paha tespitini tamamladılar. Bu bedeller, 2022 yılı Emlak Vergisi matrahının tespitinde temel alınacak; 2023, 2024 ve 2025 yıllarında bu kıymetler her yıl tekrar değerleme oranının yarısı kadar artırılarak uygulanacak.”

ÖRNEĞİ PAYLAŞTI

Vergi pahaların yüzde 350’ye kadar artış gösterdiğine dair bir örnek paylaşan Türkmen şunları yazdı:

“Mart 2020’den bu yana pandemi nedeniyle bilhassa işyeri kira geliri elde eden mülk sahiplerinin tam ve kısmi kapanma devirlerinde kimi aylar hiç kira geliri elde edemediklerini, kimi aylarda da yarım kira uygulamak zorunda kaldıklarını, hala de durumun normalleşemediğini dikkate almamız gerekmektedir. Ayrıyeten pandeminin tesiri ile hane halkı gelirlerinde önemli azalma olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Son 3 gündür bilhassa büyük kentlerde yaşayan mülk sahibi okurlarımdan, yeni belirlenen vergi kıymetlerinin fahiş olarak belirlendiğine ait mailler aldım. Yeni belirlenen vergi kıymetlerinin %100’den %350’ye ulaşan oranda fahiş olarak belirlendiğini gösteren bir örnek yer almaktadır.”

MİLYONLARCA DAVA…

2017 yılında %700’lere varan artışlar nedeniyle iktidarın bahse müdahale ettiğini belirten Türkmen yazısını şöyle bitirdi:

“7061 sayılı Kanun ile Emlak Vergisi Kanunu’na eklenen süreksiz 23. husus ile yapılan takdirleri sınırlamıştır. Kelam konusu süreksiz unsur, Takdir Kurulları’nca 2017 yılında 2018 yılı için takdir edilen ünite bedellerinin, 2017 yılı için uygulanan ünite kıymetlerinin %50’sini aşması durumunda; 2018 yılına ait bina ve arazi vergi bedellerinin hesabında, 2017 yılı için uygulanan ünite bedellerinin %50 fazlasının temel alınmasını sağladı. Böylelikle vergi kıymetlerindeki artış %50 ile sonlandırılarak, milyonlarca dava açılması engellendi.

İKTİDARIN MİSYONU

Gerçekleşen yine değerleme ve enflasyon oranlarını ve bilhassa pandemi sürecini hiç dikkate almadan, büsbütün gelir amacı ile belirlenen afaki ve fahiş değerlemelerin önüne geçmek iktidarın vazifesidir. Benim teklifim; vergi kıymetlerinin 2021 yılına kadar her yıl yine değerleme oranının yarısı kadar artırılarak, ulaşılan bedelin %25 fazlası ile sonlandırılmasına ait yasal düzenleme yapılmasıdır.”

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.