Connect with us

Güncel

EGM’den ‘kimlik kartı’ uyarısı! Artık gidilemeyecek

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) kimlik kartlarıyla ilgili bir genelge yayımlandı. Buna nazaran, kimlik kartıyla seyahat edilebilen …

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) kimlik kartlarıyla ilgili bir genelge yayımlandı.

Buna nazaran, kimlik kartıyla seyahat edilebilen ülkelere artık ‘fotoğrafsız’ kimlikle gidilemeyecek.

‘Seyahat Dokümanı Olarak Kullanılan TC Kimlik Kartları’ bahisli genelgede, Türkiye’den Kuzey Kıbrıs ile ikili mutabakatların imzalandığı Moldova, Ukrayna, Gürcistan ve Azerbaycan’a, milletlerarası mevzuatın öngördüğü Milletlerarası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) 9303 dokümanındaki standartlara uygun kimlik kartları ile giriş-çıkış yapılabildiği hatırlatıldı.

Son devirde kelam konusu ülkelere seyahat etmek isteyen 15 yaş altı vatandaş sayısında artış olduğuna dikkat çekilen genelgede, 15 yaş altı bireylere ilişkin fotoğrafsız kimlik kartlarının ICAO standartlarına nazaran seyahat dokümanı olarak geçerli olmadığı ve yolcuların mağduriyet yaşadığı kaydedildi.

Yaşanabilecek mağduriyetleri önlemek gayesiyle 15 yaş altı bireyler ve ebeveynlerinin, kimlik kartını seyahat dokümanı olarak kullanabilmeleri için fotoğraf mecburiliği bulunduğu vurgulanan genelgede, “Moldova ve Ukrayna’ya çıkış yapmak üzere fotoğrafsız kimlik kartıyla hudut kapılarımıza gelen vatandaşlarımızın çıkışlarının yaptırılmaması konusunda da hudut kapılarımız talimatlandırılmıştır” denildi.

Genelgede ilgili kurumlardan Türkiye’den çıkış yapmak üzere ICAO standartlarına uygun olmayan fotoğrafsız kimlik kartlarıyla hudut kapılarına gelen yolcuların çıkış süreçlerinin yaptırılmayacağının vatandaşlara uygun biçimde duyurmaları, işçinin de bu hususta bilgilendirilerek rastgele bir aksaklığa meydan vermemeleri istendi.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.