Connect with us

Güncel

Ebru Yaşar’ın Diyarbakır’da yaptırdığı okul merasimle açıldı

Bölgenin eğitimine büyük katkı sağlayacak okul için geniş çaplı iştirakle açılış gerçekleşti… Merasimde bir konuşma yapan Ebru Yaşar …

Bölgenin eğitimine büyük katkı sağlayacak okul için geniş çaplı iştirakle açılış gerçekleşti… Merasimde bir konuşma yapan Ebru Yaşar Gülseven, mutluluğunun tarifsiz olduğunu kaydetti.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Sanayi Mahallesi’nde inşa edilen 12 derslikli Ebru Yaşar Gülseven Ortaokulu açıldı. Kendi ismini taşıyan okulla eğitim seferberliğine dahil olan ünlü sanatçı Ebru Yaşar Gülseven, mektubuyla ağladığı Beritan’la 2 yıl evvel imajlı konuşmuştu. Yaşar, öğrencilerin isteği üzerine inşaatı bitmek üzere olan okulun açılışına katılacağı kelamını vererek bugün dev tertiple açılışı gerçekleştirdi.

Binlerce vatandaşın katıldığı açılış merasimine Yaşar yanı sıra eşi işadamı 3N Medya İdare Konseyi Lideri Necat Gülseven, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Milletvekili Ebubekir Bal, AK Parti Diyarbakır Vilayet Lideri Mehmet Şerif Aydın, Bismil Kaymakamı ve Belediye Lider Vekili Hamza Türkmen, AK Parti Vilayet Lider Yardımcısı Suna Kepolu, MHP Diyarbakır Vilayet Teşkilat Lider Yardımcıları, öğrenciler ve yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Alkışlar eşliğinde okulu gezen protokol, öğrencilerle bir ortaya gelerek sınıf içerisinde masalara oturdu. 3N Medya İdare Şurası Lideri Necat Gülseven, yıllar sonra doğup büyüdüğü ilçede okul sırasında oturarak eski öğretmeniyle karşılıklı olması geçmişe götürdü. Açılışı gerçekleşen okul sayesinde bölgede yaşayan öğrenciler, 5 kilometre uzaklıktaki okula yürümek zorunda kalmayacak. Okulda müzik atölyesi, teknoloji sınıfı, basketbol alanı, kütüphane ve konferans salonu da bulunuyor. Ebru Yaşar’ın eşi işadamı Necat Gülseven tarafından yaptırılan okulun kurucu müdürlüğünü, işadamının ilkokul öğretmeni Bülent Özer üstlendi.

Ebru Yaşar Gülseven: Mutluluğumuz tanım edilemez

Okulu asıl sahibi olan çocuklara teslim etmeye geldiklerini açıklayan Ebru Yaşar, hayal ettikleri okula kavuştuğu için çok keyifli olduğunu kaydetti. Yaşar, “İnanılmaz memnunum, onurluyum, gururluyum. Sözler kifayetsiz, mutluluğumuzu anlatmak için. Nihayet eşimle hayal ettiğimiz bu yolda okulumuza kavuştuk. Bunun için emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Gelininiz, bir Diyarbakırlı, hemşeriniz olarak, akrabalarımızın huzurunda bu türlü bir vesileyle bulunuyor olmaktan çok memnunum. Gururluyum ismimi taşıyan bir okul yaptırdık, lakin çokta umutluyum yüzlerce öğrenci burada gözleri pırıl pırıl geleceğe adım atacaklar, eğitim alacaklar. Büyük bir memnunlukla okulumuzu gerçek sahipleri olan öğrencilerimize ve Bismillilerimize teslim ediyoruz” dedi.

Vali Münir Karaloğlu, merasimde yaptığı konuşmada ise, Diyarbakır’da genç nüfusun ağır olduğunu kaydetti. Genç nüfusu avantaja dönüştürmenin en kıymetli yolunun çocukları ve gençleri yeterli bir eğitimden geçirmek olduğunu belirten Karaloğlu, Diyarbakır’da eğitim seferberliği başlattıklarını lisana getirdi. Karaloğlu, “Şu anda Diyarbakır’da mevcut bin 716 okulumuz ve 15 bin 875 dersliğimiz var. Bu okullarımızda 26 bin 343 öğretmen, 454 bin öğrencimiz var. Neredeyse birçok vilayetin nüfusundan çok bizim öğrencimiz var. Eğitim topluluğumuzun fiziki altyapısını düzgünleştirmek üzere 2021 ve 2022’de yaklaşık bir milyar liralık yeni yatırım planladık ve başladık. 98 okul, bin 627 derslik yapıyoruz. Bunların büyük çoğunluğu Ulusal Eğitim Bakanlığımızın genel bütçesinden valilik aracılığıyla yaptığımız okullardır. Bir kısmı yık yap dediğimiz zelzeleye dayanıksız olan okulları yıkıp yenilerini TOKİ eliyle yapıyoruz. Bir kısmı da bugün açılışını yaptığımız okulda olduğu üzere hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla yapılan ve ulusal eğitime bağışlanan okullarımızdan oluşuyor. Bu mahallenin çocukları orta okul okumak için sırtlarındaki ağır çantalarla 4 kilometre ötede olan Mehmetçik Ortaokuluna gidiyorlardı. Orada okul yetmediği için çocuklar ikili eğitim yapıyorlardı sabahçı ve öğlenci olarak. Bu ortaokulumuz hem Mehmetçik Ortaokulunun ikili eğitimine son vermiş oldu hem de bu mahallede yakın etraftaki çocuklara 4 kilometre yürümeden yakın bir lokasyonda okula gitme talihi verdi. Okulumuz güzel uğurlu olsun” diye konuştu.

Devlet Bahçeli telgraf, Kılıçdaroğlu ve Akşener çiçek gönderdi

Ağır programından ötürü açılışa katılamayan MHP Önderi Devlet Bahçeli telgraf göndererek Ebru Yaşar Gülseven ve Necat Gülseven çiftini yaptıkları hayır işinden ötürü kutlarken, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener ise açılışa çiçek gönderdi. Bahçeli telgrafında, “Ebru Yaşar Gülseven Ortaokulu açılış merasimine nazik davetiniz için teşekkür ediyorum. Ağır programım nedeniyle davetinize katılamıyorum. Sizleri böylesine manalı bir hizmetten ötürü tebrik ediyor, açılışın iyi ve uğurlu olması temennisiyle davetinize katılan tüm konuklara selam ve hürmetlerimi sunuyorum” sözlerine yer verdi.

Öte yandan açılışa katılamayan AK Parti Küme Lider Vekili Uzman Ünal, AK Parti Genel Lider Yardımcısı Hamza Dağ, MHP Genel Lider Yardımcısı İzzet Ülvi Yönter, MHP Genel Lider Yardımcısı Mevlüt Karakaya, GÜZEL Parti Genel Lider Yardımcısı Yavuz Ağır Alioğlu, Ankara Milletvekili Koray Aydın, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, AK Parti Adana Milletvekili Şükrü Erdinç, CHP Küme Lider Vekili Özgür Özel, MHP Genel Lider Yardımcısı Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, UYGUN Parti Küme Lider Vekili Lütfü Türkan da birer telgraf göndererek açılışın iyi olması temennisinde bulundu.

Ebu Yaşar Gülseven Ortaokulunun 12 dersliği var

İş insanı Necat Gülseven ile sanatçı Ebru Yaşar Gülseven tarafından Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde yaptırılan 12 derslikli Ebru Yaşar Gülseven Ortaokulu bir yerleşke olarak tasarlandı. Dersliklerin yanı sıra öğrencilerin sanatsal faaliyetlerde bulunabilmeleri için müzik ve sanat salonlarının da bulunduğu okulda geniş ve ferah sınıflar dikkat çekiyor.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.