Connect with us

Güncel

Delta varyantı turizmi vurdu; seyahat ve cümbüş endeksi yüzde 7 düştü

Avrupa’da pandemi kısıtlamalarının hafiflemesinin akabinde seyahat paylarında yaşanan yükseliş, delta varyantı haberleri nedeniyle kısa sürdü …

Avrupa’da pandemi kısıtlamalarının hafiflemesinin akabinde seyahat paylarında yaşanan yükseliş, delta varyantı haberleri nedeniyle kısa sürdü.

Sözcü’nün haberine nazaran Stoxx 600 seyahat ve cümbüş endeksi, nisan ayında gördüğü tepeden bu yana yüzde 7 paha kaybederek en berbat performans gösteren kesimlerden biri oldu.

Karantinalar ve testlerle ilgili her gün değişen düzenlemeler, yolcuları inançla plan yapmaktan uzak tuttu.

Ayrıyeten havayolları şirketleri de eski görünümünden hala uzakta. Delta varyantı haberleri ve kısıtlamalardaki dalgalanmalar, havayolu şirketlerinin geleceğindeki belirsizliğin sürmesine neden oldu.

Mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hargreaves Lansdown’da yatırım analisti Susannah Streeter, “Bir ülkedeki gevşemeyi öbür bir ülkedeki kısıtlamalar takip edebiliyor. Yolcular birden teğe bir otel odasında TV kumandasıyla baş başa kalma riskine sahip” dedi.

Talep artsa da beklentiden uzak kaldı

Avrupalı seyahat şirketleri, talepte geçen yıla nazaran artış görse de talep patlaması beklentisinden epey uzakta kaldılar.

Bank of America bilgilerine nazaran 2021’de 20 Haziran’a kadar olan Avrupa uçuşları, 2019 düzeylerinin yarısı kadardı. Ayrıyeten milletlerarası net satışlar da 2019’a nazaran yüzde 77 daha düşüktü.

Swissquote Bank analisti İpek Özkardeşkaya husus ile ilgili, “Aşıların seyahat kesimini yeni bir depresyona kaymaktan koruyup korumayacağını söylemek sıkıntı, lakin haber akışı yatırımcıların toparlanma beklentilerini küçültmeye zorluyor” dedi.

Karavan ve taşınabilir konut paylarında artış devam ediyor

Yurtiçi ve inançlı tatil imkanı sağlayan firmaların paylarında ise ağır artış devam ediyor. Karavan ve taşınabilir mesken yapan şirketler Dometic Group ve Trigano’nun payları bu yıl yüzde 30 artış gösterdi. Ayrıyeten bisiklet, yüzme havuzu üzere eserler üreten şirketlerin paylarında de yüzde 60’a varan artışlar mevcut.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.