Biden: Rusya ile Çatışma Değil, İstikrarlı İlişki İstiyoruz

Cenevre’de 16 Haziran’da yapılması planlanan Rusya-ABD tepesine ve öncesinde Brüksel’de 14 Haziran’da planlanan NATO Zirvesi’ne geri sayım sürerken ABD Lideri Joe Biden’den kritik bir açıklama geldi.

Washington’un Moskova ile çatışma aramadığını, tersine istikrarlı münasebetlerden yana olduğunu söz eden Biden, birebir vakitte Avrupa’nın güvenliğine yönelik tez edilen meydan okumalara da cevap vermeye hazır olduğuna dikkat çekti.

‘Birlik olmaya devam edeceğiz’

Biden’in Washington Post için bu bağlamda kaleme aldığı makalede, “Vladimir Putin ile Cenevre’de, dünyayı ABD ile tıpkı perspektiften gören, bağlarımızı ve ortak gayelerimizi yenileyeceğimiz dostlar, ortaklar ve müttefiklerimizle üst seviye görüşmelerin akabinde bir ortaya geleceğim. Rusya’nın, Ukrayna’daki saldırganlıkla başlayan Avrupa’nın güvenliğine yönelik meydan okumalarına karşı birlik olmaya devam edeceğiz” tabirlerine yer verildi.

‘Demokratik pahaları koruma’ konusundaki kararlılığını lisana getiren, ayrıyeten Putin ile insan hakları ve seçimlere ‘müdahale’ mevzularını tartışma kelamı veren Biden, birebir vakitte Rusya ile ‘çatışma aramadığını’ vurguladı.

Stratejik Akın Silahlarının Yasaklanması Anlaşması’nın (START-3) uzatıldığını anımsatan ABD Lideri, “Rusya ile stratejik istikrar ve silah denetimi üzere hususlarda çalışabileceğimiz, istikrarlı ve öngörülebilir münasebetler istiyoruz” tabirlerini kullandı.

Putin: Olumlu sonuçlar bekliyorum

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin daha evvel Joe Biden ile yapacağı görüşmede Rusya ile ABD ortasındaki bağları normalleştirmenin yollarını bulmaya çalışmak gerektiğini tabir etmişti.

Görüşmeye ait beklentilerini lisana getiren Putin, “Olumlu sonuçlar bekliyorum. Rusya-ABD münasebetlerini olağanlaştırmak ve yalnızca ülkelerimizin değil, tüm memleketler arası topluluğun karşı karşıya olduğu sıkıntıları çözmek için yeni adımları atmaya yönelik şartların oluşmasını umuyorum” demişti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Biden: Rusya ile Çatışma Değil, İstikrarlı İlişki İstiyoruz için yorumda bulun

    Biden: Rusya ile Çatışma Değil, İstikrarlı İlişki İstiyoruz için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Biden: Rusya ile Çatışma Değil, İstikrarlı İlişki İstiyoruz için ilk yorumu yapabilirsin.