Connect with us

Güncel

Belarus Güvenlik Kurulu: ABD Rusya’yı çatışmaların içine çekmeye çalışıyor

Belarus’un ONT televizyon kanalına demeç veren Belarus Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Yardımcısı Vladimir Arçakov, ABD’nin Afganistan’daki …

Belarus’un ONT televizyon kanalına demeç veren Belarus Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Yardımcısı Vladimir Arçakov, ABD’nin Afganistan’daki varlığının bu ülkenin hükümetini desteklemeyi değil, uzun müddettir devam eden çatışmalı durumu derinleştirmeyi ve Rusya’yı bu çatışmaların içine çekmeyi amaçladığını tabir etti.

Arçakov, Afganistan’da olduğu üzere, tüm toplumsal krizlerin hudut ötesi hataların artmasına ve milletlerarası terörizmin tezahürüne yol açtığını belirterek, “Eğer birtakım aşırılık yanlılarının yanı sıra, uyuşturucu, silah ve yasadışı göçmen dalgası Avrupa’ya taşınırsa, bu bizi direkt etkiler” dedi.

Doğu Avrupa bölgesinde kriz noktalarının ortaya çıkma riskinin yüksek olduğuna vurgu yapan Arçakov, “ABD ve Batı, dünyayı yönetmede kendilerine pürüz olmamaları için Rusya ve müttefiklerini bu çeşit derin çatışmaların uçurumuna sürüklemeye çalışıyorlar. Geçen yıl Belarus’ta meydana gelen olaylar bunu açıkça gösteriyor” diye konuştu.

ABD’nin son vakitlerde Belarus hududundaki Polonya’da askeri varlığını artırdığına dikkat çeken Arçakov, “Şu anda yaklaşık 4 bin kişilik ABD askeri Polonya topraklarında konuşlu bulunuyor. Buna ek olarak, geçen yıl asker sayısının artırılmasına ait mutabakat imzalandı. Ayrıyeten 20 bin ABD askerini barındıracak altyapı da inşa edildi. Görünüşe nazaran ABD, Polonya’da kalıcı olmaya hazırlanıyor” dedi.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.