Connect with us

Güncel

Batman’daki Yolsuzluk Raporu Tamamlandı

Sağlık Bakanlığı müfettişleri, Batman İl Sağlık Müdürlüğü’nde personel maaşları ile ilgili usulsüzlük iddiaları üzerine 16 Haziran 2020 tarihinde …

Sıhhat Bakanlığı müfettişleri, Batman Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’nde işçi maaşları ile ilgili usulsüzlük argümanları üzerine 16 Haziran 2020 tarihinde soruşturma başlattı. İnceleme sonucunda hazırlanan rapor 6 Nisan 2021 tarihinde Sıhhat Bakanlığı Teftiş Konseyi Başkanlığı’na sunuldu. Müfettişler birebir vakitte elde ettikleri kanıtlarla ilgili Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’na da kabahat duyurusunda bulundu.

Raporda, 23 mutemet ve memurun kimi çalışana bordro düzenlenmemesi gerektiği halde bordro düzenlediği, birtakım işçiye hak ettiğinden fazla bordro düzenlediği, kimi çalışanın maaşından kesinti yaparak artık bakiye oluşturulduğu, bankaya gönderilen listelere kendi isimlerini ekleyerek haksız çıkar elde ettikleri ve bu yolla kamu ziyanına neden oldukları söz edildi.

10 YILLIK ZİYAN BİLİNMİYOR

Toplam 3 milyon 100 bin TL fazla paranın aktarıldığı kaydedilen raporda, vakit darlığı nedeniyle tüm ıslak imzalı bordrolar ve onlara yapılan ödemelerin kıyaslanmasının mümkün olmadığı kayda geçirildi. Mali süreçlerde 10 yıllık vakit aşımı olması sebebiyle 2019 yılının birinci altı aylık devrinin incelendiği belirtilen raporda kelam konusu işçinin misyon yaptığı yıllara ilişkin ödemelerin kurul tarafından incelenmesi gerektiği tabir edildi.

‘MÜDÜRLER, AKP’Lİ YÖNETİCİLERİN KARDEŞLERİ’

Konuya ait Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi sunan CHP Ankara Milletvekili Murat Buyruk, ”Burada en kıymetli nokta ise, 23 mutemet ve memur aylarca yöntemsiz süreçlere imza atarken, yöneticilerin bu bahiste bir inceleme yapmamış olması. Aslında raporda “Havuz hesap hareketlerinin müdürlük tarafından yahut öteki ünitelerce istenerek denetim edilmediği anlaşılmıştır” deniyor. Yani müfettiş raporuna nazaran, yöneticiler de sorumlu. Lakin, yöneticiler hakkında şimdi bir süreç yok. Bu bireyler AKP’li şahısların akrabası olduğu için mi süreç yapılmıyor. Sıhhat Müdür yardımcılarından birisi AKP İlçe Lideri Ali Ural’ın kardeşi Batman Kamu Hastaneleri Hizmetleri Lideri Hakkı Ural, başkası de AKP Vilayet Lideri Akif Gür’ün kardeşi Batman Sıhhat Hizmetleri Lideri Atif Gür. Bize gelen bilgilere nazaran bir öteki vahim tez da yolsuzluğa karıştığı tespit edilen kimi şahısların, haksız biçimde elde ettikleri çıkarları geri ödememelerine karşın emekli edilmeleri. Bu şahısları kimler emekli etti, neden inceleme başlatılmadı? Sıhhat Bakanlığı derhal bu soruların cevabını verebilmek ismine inceleme ve soruşturma başlatmalı” tabirlerini kullandı.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.