Connect with us

Güncel

Bakan Koca, Çinli Sinovac Firmasını Ülkemize Davet Etti

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Bakan Koca, Çinli Sinovac firması yetkilileriyle video konferans yöntemiyle bir görüşme …

Sıhhat Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran Bakan Koca, Çinli Sinovac firması yetkilileriyle görüntü konferans prosedürüyle bir görüşme gerçekleştirdi.

Koca, burada yaptığı konuşmada, 2020 yılının birinci günlerinden itibaren tüm dünyanın salgın ile uğraş ettiğini hatırlatarak, Türkiye’nin bu süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başarılı bir salgın idaresi gerçekleştirdiğini söz etti.

Türkiye’nin, güçlü sıhhat altyapısının ve kendini vazifesine adamış sıhhat işçisinin, bu süreçte en büyük teminat olduğunu belirten Koca, Kovid-19 salgınının, global seviyede iş birliğinin ehemmiyetini bir kere daha gösterdiğini, ülkeler ortası bağlar için büyük bir sınama olduğunu vurguladı. Bakan Koca, şunları kaydetti:

“Şimdi bu iş birliğimizi bir adım ileri götürmek istiyor, sizi ve firmanızı aşı üretimi konusunda Türkiye’de yatırım yapmaya davet ediyorum. Sıhhat Bakanlığı olarak, ülkemize yapacağınız yatırımlarda her türlü takviyeye hazır olduğumuzu ayrıyeten tabir etmek istiyorum. Başta kovid aşısı olmak üzere influenza ve hepatit A üzere aşıların Türkiye’de ortak üretimi mevzularını önemsiyoruz. Bunun yanı sıra, 3. faz çalışmaları devam eden yerli inaktif Kovid-19 aşımızın ülkemizde üretilmesi için verimli bir iş birliği modeli geliştirebileceğimize inanıyorum. Bu sayede hem şirketinizin memleketler arası pazar hissesi artarken, tıpkı vakitte Türkiye olarak biz de teknoloji transferini gerçekleştirmiş olacağız.”

Görüşmede, Sinovac şirketi yetkilileri de üretim ve dağıtım kapasitesini nasıl yerelleştirilebileceği konusunda görüşmeler gerçekleştirdiklerini aktardı.

“Türk bilim insanlarıyla iş birliği”

Sinovac’ın isteğinin sırf Türkiye’de mahallî bir üretim kapasitesinin oluşturulması ve tesislerin kurulması için yatırım yapmak değil, buna ek olarak birebir vakitte yeni ortaya çıkan varyantların ve suşların takip edilmesi, incelenebilmesi için virüsün takip çalışmalarına da dayanak sağlamak olduğunu söz eden yetkililer, şu görüşleri paylaştı:

“Bu yüzden de Türk bilim insanlarıyla iş birliği kapasitemizi daha da geliştirmek dileğindeyiz. Bilhassa lokal bir üretim tesisinin kurulması için faaliyetlerimizi hızlandıracağız. Bu mevzuda size taahhüt verebiliriz. Birebir vakitte daha fazla Sinovac aşısının da Türkiye’ye teslim edilmesini istiyoruz ki, daha fazla insan Sinovac aşısını kullanabilsin ki, pandeminin sonuna biraz daha yaklaşabilelim. Bir teknik takım oluşturacağız ve Türkiye’ye göndereceğiz.”

İlgili teknik takımın yarın Türkiye’de olacağı kaydedilen açıklamada, en kısa müddette yatırım kararı alınması ve imzaların atılmasının beklendiğine yer verildi.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.