Bakan Akar S-400 ile İlgili Açıklamalarda Bulundu

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Komutanlığı (MARSEC COE) açılışındaki konuşmasında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), ülkesinin ve 84 milyon vatandaşının güvenliğini sağlamanın yanı sıra, pandemi koşullarına karşın NATO’ya katkılarını da aralıksız sürdürdüğünü belirtti.

Akar, “NATO müttefiklerimiz, dünyanın birçok bölgesinde terör örgütlerine karşı kararlılıkla gayret etmişlerse de maalesef PKK/YPG terör örgütüne karşı birebir kararlı duruşu göstermemiştir.” dedi.

ABD Savunma Bakanı Llyod James Austin ile dün akşam telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini hatırlatan Akar, görüşmeyi açık, yapan ve olumlu bir görüşme olarak nitelendirdi. Akar, “Devlet liderlerimizin verecekleri kararlara nazaran gerekli çalışmaları yerine getireceğiz.” diye konuştu.

Akar, “Ancak Kıbrıs dahil, Mavi Vatanımızdaki hak, alaka ve menfaatlerimizi korumakta azimliyiz, kararlıyız ve buna muktediriz. Hiçbir oldubittiye müsaade etmeyiz.” dedi.

Akar, şunları söyledi:

“Ülkemize yönelik risk ve tehditlerin en üst seviyeye yükseldiği bir periyotta hava savunma sistemlerinin temini için müttefiklerimizle görüşerek ABD’den Patriot, Fransa-İtalya’dan SAMP-T alma teşebbüslerinde bulunduk. Fakat bu, çeşitli nedenlerle mümkün olmadı. Bunun üzerine istediğimiz kaideleri sağlayan Rusya’dan S-400 hava ve füze savunma sistemlerini satın aldık. Bunları saklı gizli yapmadık, saklı bir gündemimiz hiçbir vakit olmadı. Bu sistemleri almaktaki temel maksadımız, ülkemizi ve 84 milyon vatandaşımızı havadan gelecek beklenen tehditlere karşı savunmaktır. Muhataplarımızın bu mevzuda teknik manada tasasını ele almaya hazır olduğumuzu da tekraren belirttik. Görüşmelerde açık ve şeffaf davranıyoruz. Makul ve mantıklı tahliller her vakit mümkün. Türkiye’nin NATO’ya katkısı ve NATO’nun Türkiye ile iş birliği, F-35’lerden, S-400’lerden çok daha derin ve kapsamlıdır. Bunu, NATO Genel Sekreteri Sayın Stoltenberg de açıkça tabir etmiştir. Sonuç olarak, Türkiye’nin içinde olduğu NATO, daha manalı ve daha güçlüdür ve geleceğe daha emin adımlarla ilerleyecektir.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bakan Akar S-400 ile İlgili Açıklamalarda Bulundu için yorumda bulun

    Bakan Akar S-400 ile İlgili Açıklamalarda Bulundu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bakan Akar S-400 ile İlgili Açıklamalarda Bulundu için ilk yorumu yapabilirsin.