Connect with us

Güncel

Avusturya’da kritik gün! Sezgin Baran Korkmaz, hâkim karşısına çıkacak

Duruşmada gözaltının devam edip etmeyeceğine ait bir karar verilecek. İade konusu ise üst mahkemede daha sonra pahalandırılacak. ABD Adalet …

Duruşmada gözaltının devam edip etmeyeceğine ait bir karar verilecek. İade konusu ise üst mahkemede daha sonra pahalandırılacak.

ABD Adalet Bakanlığı, 21 Haziran Pazartesi günü akşam saatlerinde Korkmaz hakkında, “kara para aklamak ve yargıyı engellemek” suçlamalarıyla dava açıldığını duyurmuştu.

Avusturya yargısı, Korkmaz’ın, “ABD’ye iade talebinin görüşülmesi için” 5 Temmuz’a kadar tutuklu kalmasını kararlaştırdı.

Korkmaz’ın avukatları ise hakkında Türkiye’de de kara para aklama davası görülen ve iadesi talep edilen müvekkillerinin Türkiye’de yargılanmak istediğini söylemişti.

Türkiye iade süreci başlatmıştı

Hakkında Interpol’ün kırmızı bültenle arama kararı bulunan Korkmaz’ın 5 Aralık 2020’de yurt dışına çıktığı İstanbul Havalimanı’nın güvenlik kamera kayıtlarından tespit edilmişti.

Korkmaz, 19 Haziran’da Avusturya’nın başşehri Viyana’ya yaklaşık 250 kilometre uzaklıkta bir kasabada emniyet güçleri tarafından gözaltına alınmıştı.

Bu gelişme üzerine Türkiye, birebir gün Korkmaz’ın iade edilmesi için gereken süreci Avusturya makamları nezdinde başlatmıştı.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.