Connect with us

Güncel

Aşı olmayana maç, konser, tiyatro yok!

Sonbahara kadar nüfusun yüzde 70-80’inin aşılanıp rahatlaması için bilhassa 18-35 yaş kümesine dönük çalışmalar yapılacak. Gayeye, merkezi …

Sonbahara kadar nüfusun yüzde 70-80’inin aşılanıp rahatlaması için bilhassa 18-35 yaş kümesine dönük çalışmalar yapılacak. Gayeye, merkezi noktalarda toplu aşılamayla ulaşılacak.

“RUS TURİST” TELAŞI YERSİZ

Delta varyantının en fazla görüldüğü Rusya’dan gelen turistler konusunda kamuoyunun kaygı duymaması gerektiği belirtiliyor. Zira Rus turistler direkt belirli bölgelere iniyor ve tatil boyunca otelden dışarı çıkmıyor, toplumu enfekte etme ihtimali bu yüzden çok düşük görülüyor. Temasta oldukları turizm çalışanları da esasen aşılanmıştı. Batılı ülkeler başta olmak üzere delta varyantı birçok yerde aktif hale geldi. Türkiye’de de 26 vilayette görüldü. Verilen bilgiye nazaran günlük hadiselerin yüzde 5’i delta varyantı.

1 Temmuz prestiji ile Türkiye olağanlaşma sürecine girdi. Bunun tesirleri iki hafta sonra ortaya çıkacak.

Olağanlaşma, bir de süratle yayılma özelliği olan delta varyantı eklenince iki hafta sonra günlük olay sayılarının artması bekleniyor.

Delta varyantının süratli yayılması nedeniyle yaz aylarında 2 binlere inmesi beklenen günlük olay sayılarının 5-6 binlerde kalmasına neden olacağı belirtiliyor. Aşıya olan ilgiye nazaran bu sayısının 4 ila 10 ortasında gidip gelmesi bekleniyor.

AMAÇ 18-35 YAŞ

Türkiye’nin sonbahar aylarında rahat etmesi için önümüzdeki süreçte günlük en az 1 milyon aşı yapılması, ikinci dozlar başladığında ise bu sayının 2 milyona çıkması gerekiyor. Sayıların süratle yükselmemesinin en değerli nedeninin aşıya en az ilgisi olan 18-35 yaş kümesindeki talep yetersizliği gösteriliyor. Bu nedenle aşılamada maksat kitle olarak bu kısma yönelinecek.

AŞILI OLAN MAÇA GİREBİLECEK

18-35 yaş kümesinin aşıya ilgisinin artması için “pozitif ayrıştırma” tekniği gündeme gelecek. Kurallara uyan ve aşısını yaptıran ödüllendirilecek. Dönem başladığında maçlara, tiyatro, sinema ve konser üzere aktiflere yalnızca aşılı olanların alınma üzere prosedürlerle bu yaş kümesinin aşıya ilgisinin artırılması hedefleniyor.

VALİLİKLER DE DEVREYE GİRİYOR

Aşının vatandaşın ayağına kadar gitmesi için valilikler ve kaymakamlıklar da devreye girecek. Sıhhat vilayet müdürlükleri ile birlikte aşı kampanyası yürütülecek. Vilayetlerin özelliklerine nazaran yayla, sera, tarla, cami, pazar yeri girişleri, büyük şantiyelerde çadırlar kurulup toplu aşılama yapılması mümkün hale gelecek.

4 BİN 678 YENİ OLAY, 35 VEFAT

Türkiye’de dün 219 bin 737 Kovid-19 testi yapıldı, 4 bin 678 kişinin testi müspet çıktı, 35 kişi hayatını kaybetti. Uygunlaşan sayısı ise 4 bin 735 oldu.

18 yaş üstü nüfusta birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 58.40, ikinci doz aşı yapılanların oranı da yüzde 25.55 olarak kayda geçti.

Kovid- 19’la uğraş kapsamında son 24 saatte birinci, ikinci ve üçüncü doz toplam 1 milyon 51 bin 537 aşı uygulandı. Türkiye’de bugüne kadar yapılan aşı sayısı, 36 milyon 251 bin 519’u birinci doz, 15 milyon 858 bin 588’i ikinci doz, 1 milyon 549 bin 165’i üçüncü doz olmak üzere toplam 53 milyon 659 bin 272’ye yükseldi.

Zubeyde Yalçın/Sabah

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.