Connect with us

Güncel

Arabistan, Türkiye’ye art kapısını da kapattı!

Suudi Arabistan, körfez ülkelerinden yaptığı ithalatta, yüzde 25 yerli çalışan ve yüzde 40 yerli katma bedel katkısı olmayan eserleri tarife …

Suudi Arabistan, körfez ülkelerinden yaptığı ithalatta, yüzde 25 yerli çalışan ve yüzde 40 yerli katma bedel katkısı olmayan eserleri tarife dışı bıraktığını açıkladı. Bu karar, körfez ülkeleri üzerinden Suudi ambargosunu delen Türk ihracatçısını vuracak.

BİÇİM DEĞİŞTİRMİŞTİ

Ulusal Fındık Kurulu Lideri Sebahattin Arslantürk, ambargoyu by-pass eden sistemi şöyle anlatmıştı: “Arabistan’a komşu Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Libya, Mısır üzere ülkeler Türkiye’den fındık alıyor, eseri ulusallaştırıyor ve bu halde Suudi Arabistan’a Türk fındıkları sokuluyor.

Aslında Arabistan’a ihracatta daralma yok, yalnızca hal değiştirdi.” Suudilerin aldığı son kararla işte bu kapı kapatılmış oldu.

Panama’ya bile ulusal yas ilan ettiğimiz hükümdarın ülkesinden çok mal sattık

Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye ambargo uygulaması ihracat sayılarına direkt yansıdı. 2020 Ocak-Mayıs periyodunda 1.2 milyar dolar olan Suudi Arabistan’a ihracat bu yılın birinci 5 ayında yalnızca 109 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’nin birinci 5 ayda Endonezya ve Panama’ya ihracatı bile, 2015 yılındaki vefatı nedeniyle ulusal yas ilan ederek bayrakları yarıya indirdiğimiz Kral Abdullah’ın ülkesi Suudi Arabistan’ı geçti.

Hasret Ermiş Beyhan/Sözcü

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.