Connect with us

Teknoloji

Apple’dan Face ID kararı! iPhone tamir fiyatları düşecek mi?

Apple’ın, yüzün 3 boyutlu modelini üreterek kimlik doğrulama gerçekleştiren Face ID sistemi 5 yıldır kullanılıyor. Hem iPhone’un kilidini açmak …

Apple’ın, yüzün 3 boyutlu modelini üreterek kimlik doğrulama gerçekleştiren Face ID sistemi 5 yıldır kullanılıyor. Hem iPhone’un kilidini açmak için hem de App Store üzere dijital servislerde alışveriş yapmak için kullanılan Face ID, mümkün bir bozulma durumunda çarçabuk onarılamıyor.

Face ID’nin onarılabilmesi için ekranın yahut kasanın tümüyle değiştirilmesi gerekiyor. Bunun sebebi ise, ön kamera dahil Face ID’nin barındırdığı bileşenlerin iPhone’a tümleşik olmasından kaynaklanıyor. Haliyle ekranda kusur olmasa bile sadece yüz tanıma sistemi bozulduğu için değiştirilmesi, ek maliyet olarak geri dönüyor.

Face ID tamirinde yeni periyot

MacRumors’un aktardığı bilgilere nazaran, Apple Store’lardaki teknik servisler ve Apple’ın yetkili servis sağlayıcıları artık TrueDepth kamera kısmına erişim sağlayabilecek. Bu durum, Face ID sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan ön kamera ve başka modüllerin bağımsız olarak tamir edilebileceği manasına geliyor.

Teknik servisler öncelikle Apple’ın Araç Servis Seti aracılığıyla Face ID ünitesinin değişimine gerek olup olmadığını tespit edecek. Akabinde gereken süreç yapılacak.

Bilindiği üzere Face ID birinci olarak 2017 yılında tanıtılan iPhone X ile hayatımıza girmişti. O tarihten beri amiral gemisi iPhone modellerinde kullanılmaya devam ediyor. Fakat paylaşılan bilgiye nazaran yalnızca 2018’de tanıtılan iPhone Xs ve sonraki serilerin Face ID modülü onarılabilecek. iPhone X ise bu dayanaktan yoksun kalacak.

iPhone tamir fiyatları düşecek mi?

Apple’ın yeni kararıyla artık Face ID’yi onarmak için iPhone’un ekranını yahut kasasını tümüyle değiştirmek gerekmeyecek. Münasebetiyle tamir sürecindeki ek maliyetler ortadan kalkacağı için, tamirat fiyatlarının da düşeceği iddia ediliyor.

Sizler bu bahiste neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorum kısmında yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.